Prepad Slovenska spochybnil po Ficovi už aj Richter

Ján Richter
Ján Richter Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Prepad Slovenska v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (SEF) už okrem premiéra Roberta Fica spochybnil aj šéf rezortu práce Ján Richter.

„Toto hodnotenie vôbec nepotvrdzuje negatívny vplyv Zákonníka práce na podnikateľské prostredie a teda ani potrebu jeho revízie,“ reagoval Richter na kritiku opozičného poslanca Zsolta Simona (Most-Híd), ktorý sa v priebehu štvrtkovej parlamentnej hodiny otázok Richtera opýtal, či v súvislosti s prepadom Slovenska neuvažuje nad úpravou Zákonníka práce. „Chápem, že novela Zákonníka práce mohla sťažiť riadenie firiem (…), ale nič z toho nik nemôže označiť za zhoršenie podnikateľského prostredia,“ tvrdí Richter.

Zároveň spochybnil aj hodnotenie Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá pre SEF organizuje prieskum na Slovensku. „Svetové ekonomické fórum sú podnikateľské štruktúry, ktoré zbierajú informácie, či sú ochotné prísť podnikať na Slovensko a vytvoriť pracovné miesta. Táto organizácia vám odkázala, že zmeny v Zákonníku práce, ktorým ste ho znepružnili sú natoľko závažné, že nechcú prísť podnikať na Slovensko a vytvárať ďalšie pracovné miesta. Preto dávate vysoké investičné stimuly, aby ste zlý zákon nahradili investičnými stimulmi a peniazmi daňových poplatníkov,“ reagoval Simon.

Fico tiež spochybnil prieskum

Relevantnosť prieskumu spochybnil premiér Robert Fico už v stredu po rokovaní vlády. „Kto organizoval tento prieskum na Slovensku? Pán Kičina (výkonný riaditeľ PAS, pozn. red.), ktorému keď zoberiete všetky výroky, ktoré adresoval na adresu mojich vlád, tak by mohol byť pánom profesorom opozície. Ak takýto človek organizuje takýto prieskum, tak my to nemôžeme brať za relevantné. Všetci sú hlúpi a pán Kičina má pravdu? Sú iné pozitívne medzinárodné hodnotenia,“ vyhlásil predseda vlády SR.

Ako dôvod zlého umiestnenia SR v rebríčku vidí pracovné právo aj exminister práce Jozef Mihál (SaS). „Zlý Zákonník práce je jedným z dôvodov, prečo na Slovensku narastá nezamestnanosť a prečo sa na Slovensku zároveň zhoršuje podnikateľské prostredie, prečo je Slovensko neatraktívne pre investorov,“ povedal ešte v stredu Mihál. Zároveň podotkol, že aj na aktuálnu schôdzu parlamentu je predložených niekoľko zákonov, ktoré idú proti podnikateľom.

Vyššie je Chorvátsko i Rumunsko

SR je podľa Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2013 – 2014, ktorú v stredu zverejnilo SEF, druhou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ. Oproti minulému roku si slovenská ekonomika zhoršila pozíciu o sedem priečok z minuloročného 71. miesta na súčasné 78. miesto. Pozícia SR klesá už siedmy rok v rade a tohtoročný výsledok je historicky najhorším umiestnením.

Nižšie z krajín EÚ sa v rebríčku nachádza už len Grécko na 91. mieste. Tesne nad SR sa umiestnilo Chorvátsko na 75. mieste a Rumunsko na 76. pozícii. Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska je prepad spôsobený pesimizmom podnikateľov, ktorý plynie z dlhodobo neriešených bariér podnikania a zo zmien v daňovo-odvodovom systéme a pracovnoprávnej legislatíve, ktoré platia od začiatku tohto roka. Aliancia považuje za hlavné problémy, ktoré najviac ovplyvňujú našu konkurencieschopnosť, neefektívne verejné inštitúcie, nízku vymožiteľnosť práva, byrokraciu, klientelizmus, neatraktívny daňový systém, nízku transparentnosť a efektívnosť verejných výdavkov, rastúcu zadlženosť štátu, rigidný pracovný kódex a nízku kvalitu vzdelávacieho systému.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterJozef MihálRobert Fico