Prepravca kontajnerov Maersk skončil v strate, obáva sa eskalácie obchodnej vojny USA s Čínou

Maersk
Foto: ilustračné, SITA/AP

KODAŇ 21. februára (WebNoviny.sk) – Dánska skupina A.P. Moller-Maersk, ktorá je najväčším prepravcom kontajnerov na svete, vo štvrtom kvartáli vlaňajška skončila v strate 34 mil. USD, pričom v rovnakom období pred rokom dosiahla zisk 32 mil. USD.

V strate firma skončila napriek tomu, že jej tržby v záverečnom štvrťroku 2018 medziročne stúpli na 10,2 mld. USD z úrovne 8,4 mld. USD. Akcie skupiny vo štvrtok výrazne klesli po tom, ako upozornila, že jej potenciálne hrozí škoda v dôsledku eskalácie obchodnej vojny medzi USA s Čínou.

Firma Maersk uviedla, že jej výhľad pre rok 2019 je vystavený „významnej neistote pre terajšie riziko ďalšieho obmedzenia globálneho obchodu“. Americká vláda varovala, že zvýši dovozné clá na čínske tovary za 200 mld. USD z úrovne 10 % na 25 %.

Spoločnosť Maersk konštatovala, že napätie v obchodných vzťahoch by mohlo „zredukovať rast globálneho obchodu prostredníctvom kontajnerovej dopravy v rokoch 2019 a 2020 o 0,3 až 1 percentuálny bod ročne, ak sa americké clá v marci 2019 zvýšia na 25 percent“.

(1 EUR = 1,1342 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom