Prepravili prvé kazety s vyhoretým jadrovým palivom z V2, asistovalo aj ministerstvo vnútra

Jaslovské Bohunice
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice. Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 15. februára (WebNoviny.sk) – Na Slovensku sa v tomto roku už prepravili prvé množstvá vyhoretého jadrového paliva. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) realizovala v januári tri prepravy vyhoretého paliva z druhého bloku Atómovej elektrárne V2 Jaslovské Bohunice. „Do Medziskladu vyhoretého jadrového paliva sme prepravili 115 kusov palivových kaziet vyhoretého jadrového paliva,“ dodala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Prepravy sa zrealizovali v súčinnosti so zložkami ministerstva vnútra SR. „Priamy dozor nad realizovanými prepravami vykonávali inšpektori Úradu jadrového dozoru SR. Dodržali sme všetky podmienky platných povolení na manipuláciu a prepravu vyhoreného jadrového paliva,“ uviedla Žiaková.

Štátna akciová spoločnosť JAVYS je vlastníkom a prevádzkovateľom Medziskladu vyhoretého jadrového paliva a držiteľom potrebných povolení dozorných orgánov. Transport a nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom je jednou z jej činností. JAVYS zabezpečuje v SR taktiež činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky.

Medzi hlavné aktivity spoločnosti patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoretým jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť