Prepúšťanie štátnych zamestnancov má byť lacnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze
Ilustračné foto Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Súbeh výpovednej doby a odstupného by sa mal skončiť aj v prípade štátnych zamestnancov. Odstupné pre týchto zamestnancov by sa malo navyše znížiť. Predpokladá to návrh novely zákona o štátnej službe z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorá je momentálne v pripomienkovom konaní. Úpravy by mohli pri prepustení jedného zamestnanca priniesť úsporu asi 872 eur, čo je priemerná hrubá mzda zamestnanca v štátnej správe.

V súčasnosti môžu získať štátni zamestnanci dvojmesačné odstupné bez ohľadu na to, koľko rokov v štátnej službe odpracovali. Po novom bude musieť zamestnanec odpracovať v štátnej službe aspoň jeden rok, ak chce získať odstupné vo výške jedného mesačného platu a aspoň tri roky, aby mal nárok na dvojmesačné odstupné. Takáto úprava odstupného by sa mala vzťahovať aj na zamestnancov pri výkone prác vo verejnom záujme. Pri nich dnes môžu zamestnávatelia postupovať podľa Zákonníka práce, ktorý je pre zamestnancov prijateľnejší.

Návrh novely sprísňuje aj podmienky poskytovania odmien štátnym zamestnancom v kľúčových pozíciách v orgánoch štátnej správy ako napríklad štátni tajomníci, vedúci služobných úradov ministerstiev, riaditelia úradov práce, prednostovia katastrálnych úradov, predseda Telekomunikačného úradu, generálny riaditeľ Daňového riaditeľstva SR, a podobne. Podľa návrhu novely by celková suma odmeny, ktorú môžu v priebehu kalendárneho roka získať, nemala presiahnuť 2,4-násobok funkčného platu.

V súčasnosti majú štátni zamestnanci nárok na odstupné vo výške dvojnásobku funkčného platu bez ohľadu na to, ako dlho v štátnej správe pracujú, napríklad aj mesiac po skončení skúšobnej doby. Ak odpracujú aspoň dva roky, majú už nárok na trojnásobok platu. Novela odstraňuje aj súčasný súbeh výpovednej doby a odstupného. Výpovedná doba je v súčasnosti v prípade štátnych zamestnancov dva mesiace, bez ohľadu na počet odpracovaných rokov.

Návrh sa týka aj zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, teda napríklad zamestnancov obcí a vyšších územných celkov, príspevkových organizácií zriadených obcami či samosprávnymi celkami, ale aj zamestnancov organizácií s viac ako 67-percentnou majetkovou účasťou štátu. Tí môžu v súčasnosti dostať odstupné či využiť výpovednú dobu podľa Zákonníka práce. Súčasné znenie Zákonníka práce priznáva nárok na odstupné vo výške dvojmesačného platu zamestnancom bez ohľadu na to, koľko rokov vo firme odpracovali a vo výške trojnásobku platu, ak odpracovali vo firme aspoň päť rokov. Výpovedná doba musí byť podľa dnes platného Zákonníka práce aspoň dva mesiace, v prípade odpracovania viac ako piatich rokov vo firme tri mesiace.

Informovala Andrea Hajdúchová z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR