Prepustenie policajta, ktorý zastrelil Afroameričana, vyvolal násilnosti. Kapela U2 zrušila koncert

USA, Saint Louis
Afroameričania protestujú proti rozhodnutiu súdu prepustiť policajta, ktorý zastrelil Afroameričana, pričom podľa nahrávky to nebolo vôbec v sebaobrane. Foto: SITA/AP

ST. LOUIS 16. septembra (WebNoviny.sk) – Kultová írska rocková kapela U2 na poslednú chvíľu zrušila svoj sobotňajší koncert v americkom St. Louis. Dôvodom sú masové protesty v meste, ktoré prerastajú do násilností.

Nevedia zaručiť bezpečie

Ako skupina napísala na svojej stránke, nechce riskovať, že by sa účastníkom plánovaného koncertu v tejto situácii niečo stalo. Krátko pred definitívnym rozhodnutím kapely informovala miestna polícia organizátorov koncertu, že nebude môcť jeho účastníkom zaručiť takú mieru bezpečia, aká je pri takýchto masových podujatiach bežná.

Protesty, ktoré sa v meste začali v piatok a pokračujú aj v sobotu, vyvolalo rozhodnutie sudcu prepustiť na slobodu bez obvinenia bývalého policajta Jasona Stockleyho, ktorý v roku 2011 zastrelil po automobilovej naháňačke Afroameričana.

Policajta usvedčilo video

Policajt tvrdil, že ho zastrelil v sebaobrane, keďže obeť mala pri sebe zbraň. Podľa obžaloby však zbraň do auta obete umiestnil až následne Stockley. Policajta začali stíhať až po šiestich rokoch, konkrétne po tom, keď sa na verejnosť dostalo video zo zásahu, na ktorom hovorí, že ide „zastreliť toho vyj**anca“.

Krátko po vynesení oslobodzovacieho rozsudku v prípade Stockleyho vyšli do ulíc St. Louis stovky nahnevaných ľudí, prevažne Afroameričanov a pri následných zrážkach s políciou utrpelo zranenia desať policajtov a 23 demonštrantov bolo zatknutých.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bono Vox