Presídlenie Sýrčanov z Turecka do Európy je súčasťou dohody

Utečenci
Foto: SITA/AP

Viedeň/Brusel 5. decembra (WebNoviny.sk) – Európska únia sa pripravuje na presídľovanie sýrskych utečencov na starý kontinent aj z Turecka. Podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans to dnes potvrdil pre poludňajšiu spravodajskú reláciu rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF s tým, že nejestvuje žiadny tajný plán, ale že presídlenie je súčasťou dohody Bruselu s Tureckom.

Podpredseda EK však opakovane odmietol špekulácie o konkrétnom počte presídlencov, v súvislosti s ktorým nemecké médiá uvádzali číslo 400.000 a maďarský premiér Viktor Orbán dokonca pol milióna.

Na rokovaní predstaviteľov krajín, ktoré „sa cítia tým najviac dotknuté vrátane Nemecka a Rakúska“ pred nedávnym summitom s Tureckom sa podľa Timmermansa síce hovorilo o prerozdelení, avšak bez konkrétnych čísiel… tie pozná aj on osobne iba z nemeckých médií.

Európska únia by na základe doterajších rozhodnutí mala prerozdeliť 160.000 migrantov z Talianska a Grécka, z ktorých zmenilo krajinu doteraz iba 159 osôb, ako aj 20.000 ľudí priamo z krízových oblastí.

Timmermans sa dnes vyjadril aj k dočasnému obnoveniu hraničných kontrol v niektorých členských krajinách únie s tým, že ak to bude v súlade s dohodami, nemá s tým problém. Treba však dbať o tom, aby sa tieto kontroly nestali permanentnými, konštatoval a dodal, že podľa článkov 23 a 24 schengenského hraničného kódexu môžu kontroly kvôli pretrvávajúcim vážnym nedostatkom pri ochrane vonkajších hraníc únie trvať hoci dva roky.

Myšlienku akéhosi miniSchengenu, ktorá sa nedávno vynorila v Holandsku, však podpredseda Európskej komisie odmietol s tým, že by to nefungovalo. Vyslovil sa však za európsku kontrolu vonkajších hraníc únie.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Frans TimmermansViktor Orbán