Presný dátum príchodu migrantov do Gabčíkova sa stále nevie

Migranti
migranti Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo vnútra stále nevie presný dátum príchodu prvých utečencov do tábora v Gabčíkove, no rakúska vláda predpokladá, že prví by mohli prísť v najbližších dňoch. Uviedol to pre agentúru APA hovorca rakúskeho spolkového ministerstva vnútra Karl-Heinz Grundböck.

Náš rezort vnútra tvrdí, že dátum stále nepozná a čaká na rakúsku stranu. Prvých 250 migrantov z Rakúska malo pôvodne na Slovensko pricestovať už v auguste, ďalších 250 tento mesiac.

Obrazom: Účelové zariadenie STU v Gabčíkove

Proti umiestneniu utečencov sa konal protest

Rakúska rozhlasová stanica Österreich 1 (Ö1) tiež informovala, že ministerstvo vnútra v utečeneckom zariadení v Traiskirchene už dva týždne ohlasuje medzi migrantmi, ktorí sú tam ubytovaní, možnosť premiestnenia do slovenského záchytného tábora v Gabčíkove. V stredu 9. septembra sa podľa APA konali oboznamovacie rozhovory.

Otázkou zostáva, koľko utečencov na základe týchto informačných rozhovorov využije možnosť premiestnenia do Gabčíkova. Údaje o počte utečencov, ktorí sa doposiaľ slobodne prihlásili na Slovensko, zatiaľ nie sú. Rozhovory budú ešte pokračovať a podľa Grundböcka od utečencov nepožadujú, aby rozhodnutie o preložení do Gabčíkova urobili v priebehu jedného dňa.

Proti umiestneniu utečencov do tábora v Gabčíkove sa ešte 1. septembra konal protest, začal sa v Trnave, odtiaľ mali jeho účastníci namierené práve do Gabčíkova, kam sa však nedostali. Polícia im zabránila vstúpiť do obce pre iné podujatie, ktoré bolo vopred avizované na rovnakom mieste.

Obrazom: Kotlebovci protestovali proti príchodu migrantov

Prídu z rakúskeho tábora Traiskirchen

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Išlo o cvičenie miestnych záchranárov, uviedla trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová. Akciu prišli podporiť slovenskí, ale i maďarskí extrémisti zo strany Jobbik. Slovenská časť extrémistov prišla podľa vlastných slov preto, aby vyjadrila svoj nesúhlas s tým, ako koná vláda, ale aj s tým, aby migrantov umiestnili do Gabčíkova.

Obyvatelia Gabčíkova s prijatím 500 utečencov z Rakúska nesúhlasia. Dôkazom je miestne referendum z nedele 2. augusta, v ktorom migrantov a zriadenie dočasného utečeneckého tábora odmietli. Proti táboru v obci bolo 96,67 percenta občanov, a teda 2501 z obyvateľov, ktorí plebiscit podporili. V Gabčíkove je 4452 oprávnených voličov.

Šéf rezortu vnútra podpísal 21. júla s rakúskou rezortnou kolegyňou Johannou Miklovou Leitnerovou dohodu o dočasnom ubytovaní 500 žiadateľov o azyl v Rakúsku. Prídu do Gabčíkova z rakúskeho tábora Traiskirchen. Dohoda platí na dva roky. Migračný úrad rezortu vnútra uviedol, že azylové konanie by malo byť rýchle.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom