Prešov má vlastnú sochu pápeža Jána Pavla II.

Papez jan pavol II
Inštalácia sochy pápeža Jána Pavla II. v Prešove. Foto: SITA
Papez jan pavol II
Foto: teetatea.blogspot.com

PREŠOV 10. júla (WEBNOVINY) – Sochu blahoslaveného Jána Pavla II. v utorok napoludnie inštalovali v exteriéri medzi rímskokatolíckou Konkatedrálou sv. Mikuláša a evanjelickým Kostolom Sv. Trojice v Prešove.

Bronzová podobizeň pápeža so sklonenou hlavou a zopätými rukami na hrudi stojí na nízkom podstavci.

Socha symbolizuje vôľu o porozumenie medzi cirkvami, ktorú vyjadril pápež počas svojej návštevy Prešova 2. júla 1995.

Vtedy mimo oficiálneho programu sa prišiel pomodliť na miesto tzv. Caraffových jatiek, kde v roku 1687 popravili 24 evanjelických mešťanostov.

Správa o tomto ekumenickom čine prebehla médiami celého sveta. Sochu požehná v nedeľu 15. júla po bohoslužbe v konkatedrále o 15:00 košický biskup Stanislav Stolárik, ktorý bol otcom myšlienky postaviť v Prešove Karolovi Wojtylovi pamätník.

Autor umeleckého diela Peter Beňo uviedol, že idea diela nadväzuje na ekumenizmus, ktorý sa začal rozmáhať v období návštevy pápeža Jána Pavla II. v Prešove. Jeho gesto – zastavenie sa pri pamätníku Caraffových krvavých jatiek a snahu zjednocovať ľudí na celom svete – sa snažil preniesť do univerzálnejšej podoby, ktorá vyjadruje jednotu ľudí v modlitbe.

„Chcel som urobiť sochu pre mesto Prešov, niečo, čo je svojím spôsobom výnimočné. Jeho sôch je po celom svete veľmi veľa, ale snažil som sa ju situovať do tohto prostredia,“ povedal Beňo. Socha meria 2,3 metra a váži 500 kilogramov. Zámerom cirkvi bolo urobiť sochu, ktorá nebude príliš dominantná, ktorej by sa mohli ľudia dotknúť a v tichu pri nej postáť.

Video: V centre Prešova inštalovali sochu pápeža Jána Pavla II.

Riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Prešove Mária Poláková uviedla, že ich úrad vníma inštaláciu sochy Jána Pavla II. v historickom jadre mesta pozitívne. Keďže ide o pamiatkovú rezerváciu, ako dotknutý orgán boli od začiatku pri hľadaní najideálnejšieho miesta.

„Sme presvedčení, že táto forma a miesto ním naozaj je, pretože celý vývoj osadenia plastiky bol zdĺhavý, možno aj troška búrlivý. Sme presvedčení, že pápež by nemal záujem stáť na nejakom imaginárnom piedestáli, preto tento nízky podstavec je ideálnym riešením. Prichádzajúci ľudia pešou zónou budú môcť k tejto postave prísť, ako by sa s ňou stretávali,“ povedala Poláková. Pamiatkarom sa páči aj umiestnenie diela medzi dvoma kostolmi, čo považujú za pozitívnu symboliku.

Dekan farnosti Jozef Dronzek informoval, že náklady na umelecké dielo vyšli na 65-tisíc. Sumou 54-tisíc prispel Prešovský samosprávny kraj. Priestor na pamätník poskytlo mesto a prispelo tiež hotovosťou 5000 eur. Ostatné náklady znáša farnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe pápež Ján Pavol II.