Prešov sa pustil do boja s neplatičmi

Presov
Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 25. augusta (WEBNOVINY) – Z mestskej časti Stará tehelňa v Prešove, kde žije v nájomných bytoch početná rómska komunita, mesto deložovalo dnes päť rodín.

Išlo o neplatičov, v jednom prípade o nájomníka, ktorý nemal poldruha roka platnú nájomnú zmluvu a dlhodobo sa zdržiaval v zahraničí.

Za asistencie mestskej polície zástupcovia mesta prevzali byty a zaistili mrežami. V bytoch, kde sa nikto nezdržiaval, vylomili zámky a vypratali ich. Vypratanie bytov sa zaobišlo bez incidentov. Mesto uvoľnené byty obsadí novými nájomníkmi do jedného mesiaca.

Dlhy od 700 do 5000 eur

Právnička z odboru správy mestského majetku Elena Balíková, ktorá pracuje na úseku správy mestských nájomných bytov, uviedla, že dlhy dnes deložovaných nájomníkov sa pohybovali od 700 do 5 000 eur. Jeden byt nájomca ďalej prenajímal na čierno a žila v ňom rodina, ktorá tu nemala trvalý pobyt.

V dvoch ďalších sa rodiny zdržiavajú v zahraniční a nemali platnú nájomnú zmluvu, jedna z nájomníčok žije v Nemecku a za byt neplatí tri roky. V poslednom z bytov majiteľka zomrela, ostal po nej dlh 5 000 €, exekútor vo veci dva roky nekonal, v byte sa zdržiaval ďalší človek bez nájomnej zmluvy. Vo všetkých prípadoch je preukázateľne zistené protiprávne užívanie bytu. Mesto má v potrebných prípadoch právoplatné rozhodnutie na vypratanie bytov.

OBRAZOM: Deložovanie neplatičov v Prešove

Deložovanie neplatičov v Prešove
Foto: SITA/Viktor Zamborský
Deložovanie neplatičov v Prešove
Foto: SITA/Viktor Zamborský
Deložovanie neplatičov v Prešove
Foto: SITA/Viktor Zamborský
Deložovanie neplatičov v Prešove
Foto: SITA/Viktor Zamborský
Deložovanie neplatičov v Prešove
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Mreže na bytoch

Vysťahované veci mesto uskladní vo svojich priestoroch, deložovaných občanov radnica vyzve, aby si ich prišli prevziať. Náklady spojené so sťahovaním bude radnica od nich vymáhať. Vypratané byty zaistili mrežami, aby sa zamedzilo možnosti protiprávneho obsadenia. Na najbližšej bytovej komisii vyžrebujú nových nájomníkov bytov. Podľa Balikovej je žiadateľov veľa, byty obsadia do troch – štyroch týždňov.
Presov
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Primátor Prešova Pavel Hagyari uviedol, že byty, ktoré mali slúžiť sociálne odkázaným ľuďom, v mnohých prípadoch využívajú asociálne živly.

Mesto rozhodlo o deložovaní 30 rodín, ktoré si neplnia svoje povinnosti. Ide o neplatičov nájomného a za odpad. Sú medzi nimi aj úžerníci, ktorí majú nájomnú zmluvu s mestom a prenajímajú byt ďalej.

Vysťahovaní budú aj neprispôsobiví ľudia. Dnes vyprázdnili päť bytov. V priebehu mesiaca – dvoch vysťahuje mesto ostatných. Hagyari uviedol, že mesto má dostatok záujemcov o tieto byty, u ktorých je predpoklad, že si budú svoje povinnosti plniť a nebudú ich devastovať.

Primátor potvrdil, že sú pripravení vysťahovať zo Starej tehelne aj rodiny, ktoré protiprávne bývajú v pivniciach. Ide o rodiny skôr deložované. Ak sa rodičia nedokážu postarať o svoje deti, tie bude riešiť sociálny odbor. Ich rodičia pôjdu na ulicu. Podľa primátora, malo to aj pozitívny ohlas. Keď radnica oznámila, že ide prvých päť exekúcií, niekoľko neplatičov sa prihlásilo a vyrovnalo svoj dlh.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavel Hagyari