Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Blokovanie dopravy na Levočskej ulici v Prešove počas protestného zhromaždenia občanov s výzvou vláde o výstavbe západného a severného obchvatu Prešova. Prešov, 17. január 2017. Foto: SITA/Viktor Zamborský
17. februára 2017 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(14)

Prešovčania zablokovali hlavný ťah smerom na Poprad

PREŠOV 17. februára (WebNoviny.sk) – Vyše tristo protestujúcich Prešovčanov v piatok popoludní zablokovalo dopravu na hlavnom ťahu mestom v smere medzi Popradom a Vranovom n/Topľou. Levočskú ulicu blokovali druhýkrát, tentoraz 30 minút. Dôvodom je neriešenie kritickej dopravnej situácie v meste.

Aktivisti z občianskeho združenia Lepší Prešov, ktorý akciu organizovali, zaslali po predchádzajúcom proteste výzvu adresovanú vláde SR, v ktorej žiadajú, aby tá bezodkladne určila termín výstavby juhozápadného a severného obchvatu mesta a garantovala ich ukončenie do konca roka 2019, resp. 2021.

Pripomína v nej tiež, že Prešov je jediným krajským mestom, ktoré nemá žiaden vnútorný, ani vonkajší obchvat. Je pritom križovatkou ciest medzinárodného významu do okolitých krajín. “Na výzvu, ktorú sme vláde zaslali na poslednom proteste, sme nedostali žiadnu odpoveď. Tie návrhy, ktoré tento týždeň predkladali minister dopravy a minister financií sú pre nás absolútne neprijateľné, pretože akýkoľvek zásah do existujúceho projektu severného obchvatu by znamenal iba ďalšie odďaľovanie jeho výstavby,” uviedol predseda združenia Jozef Baran.

Prešovčania zablokovali hlavný ťah smerom na Poprad
Blokovanie dopravy na Levočskej ulici v Prešove počas protestného zhromaždenia občanov s výzvou vláde o výstavbe západného a severného obchvatu Prešova. Prešov, 17. január 2017.Foto: SITA/Viktor Zamborský

Vládou dokáže pohnúť len ulica

Dohodu ministrov o šetrení financií zúžením profilu severného obchvatu R4 na polovičný označil za nekvalifikovanú. “Nikde na Slovensku sa nestavajú rýchlostné cesty v jednom profile. Prečo by mali práve na východe?” povedal pred davom nespokojných Prešovčanov.

Tí následne prechádzaním cez priechod pre chodcov zastavili dopravu na jednom z hlavných ťahov. Podľa Barana nemajú inú možnosť ako na problém upozorniť. “Je to v prospech budúcnosti Prešova a jeho občanov. Jediná sila, ktorá dokáže zmeniť správanie sa vlády je ulica. Z dlhodobého hľadiska sa to veríme Prešovčanom vráti,” poznamenal Baran na margo toho, že blokáda sa dotkla najmä motorizovaných Prešovčanov.

Prešovčania zablokovali hlavný ťah smerom na Poprad
Blokovanie dopravy na Levočskej ulici v Prešove počas protestného zhromaždenia občanov s výzvou vláde o výstavbe západného a severného obchvatu Prešova. Prešov, 17. január 2017.Foto: SITA/Viktor Zamborský

Blokády budú pokračovať

Väčšina z nich ale dôvody protestujúcich chápala a vyjadrila sa, že protest podporuje. Medzi protestujúcimi sa opäť zastavila aj primátorka Andrea Turčanová. “Stále je doprava katastrofálna, občania protestujú, aj keď ministerstvo dopravy tento týždeň robí ústupky a chce situáciu riešiť. Napriek tomu si myslím, že Prešovčania tomu uveria až keď sa poklope základný kameň, a keď reálne prídu mechanizmy na stavbu. Dovtedy to budú stále sľuby, ktoré sme počúvali 20 rokov,” povedala primátorka médiám.

Prvá blokáda Levočskej ulice sa konala 21. decembra minulého roka. Zhruba stovka protestujúcich vtedy zablokovala dopravu na Levočskej ulici na necelých 15 minút. Ľudia z iniciatívy Lepší Prešov v tomto týždni oblepili aj niekoľko autobusov MHD, na ktorých upozorňujú na zlú dopravnú situáciu nápismi “Obchvaty tu nemáme, preto stále meškáme”.

Zároveň avizujú, že pokiaľ nedôjde k splneniu ich požiadaviek, budú v protestoch a blokáciách pokračovať. Najbližšie 31. marca majú v pláne zablokovať tri vjazdy do mesta na celú hodinu. Týka sa to ulíc Levočská, Arm. gen. L. Svobodu a Vranovskej ulice v Nižnej Šebastovej. Ďalšia skupina má ísť zablokovať jeden z frekventovaných ťahov aj v Bratislave.

Odporúčané články

V úseku Kraľovany – Párnica obnovili železničnú dopravu Pre lavíny uzavreli cestu medzi Kraľovanmi a Párnicou

Témy

Diskusia

Zákerní slizkiJudáši sedia za predsedníckym stolom a čachrujú so svojimi kartami, ale to sa nič nedeje. Iní poslanci buď odišli z parlamentu,alebo dostali 1 000 Eur pokutu, som zvedavý na týchto rohatých. Vtieravý maďar Bugy - podrázak a nenažranec povedal toto "Urobil... veruže tak Nedivím sa tým ľuďom. Keď sa má na slovensku niečo vybudovať, či už nejaký kúsoček diaľnice, alebo pojebaný cestný obchvat, tak naše PRAVNÚČATÁ sa raz toho dožijú, keď budú vo VYSOKOM VEKU STAROBY. Ja, mladý človek, do štyridsiatky mám ešte... Prečo nie sú peniaze Príkladom neoprávneného nakladania s eurofondami je prípad z roku 2009, keď bol ministrom zdravotníctva Richard Raši, aktuálne primátor Košíc. V tom čase vypísal z eurofondov výzvu na rekonštrukciu a investície do polikliník a ambulancií. Získať sa dala naozaj slušná suma,... KEBY NEGAZDOVALI TAK AKO GAZDUJÚ NA VŠETKO BY BOLI EURÁ......Brigádnici Smeru použili milióny z eurofondov na vlastný biznis v zdravotníctve. A na vlastné zabezpečenie. Aj vďaka tomu mohli neskôr založiť a financovať nový politický projekt – stranu TIP, prezývanú Paškovi chlapci. Hlavná vec že im na účty sa lejú peniažky. A národ ich nezaujíma !
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Byvanie je hra

DRAN.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...