Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EPERIA vizualizáci
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
29. 11. 2016 10:47 Aktuálne správy od WBN/PRSITA Diskusia

Prešovská EPERIA s medzinárodným ekologickým certifikátom

Ako sa získava BREEAM

„Od začiatku sme do projektu šli s ambíciou získať pre EPERIU certifikát BREEAM so stupňom „very good“. Nevyhnutnou podmienkou a základom pre začatie tohto procesu bol kvalitný návrh projektu. Už v rámci neho sme kládli dôraz na viaceré environmentálne kritériá – systém energetiky, možnosti spätného získavania tepla, systém osvetľovacej sústavy, systémy meraní a regulácie, či všeobecne na automatizáciu ako takú a mnohé ďalšie,“ hovorí Ing. Juraj Marko, projektový manažér EPERIA Shopping Mall.

Proces certifikácie BREEAM pokračuje ďalej aj pri výstavbe. Juraj Marko vysvetľuje, že aj tu je potrebné sledovať viaceré parametre: „Dodržiavame predpísanú spotrebu energií, vody, či pohonných hmôt automobilov, ktoré na stavbe používame. Separujeme a recyklujeme, aby čo najmenej odpadu skončilo na skládkach. Podmienkou pre hlavného dodávateľa stavby je tiež medzinárodne uznávaný štandard pre systémy riadenia životného prostredia ISO 14001,“ a uzatvára, že je to len stále zlomok toho, čo si uvedenie ekologickej stavby do života vyžaduje.

Ekologický manažment stavby = zostávame v regióne

BREEAM nie je len o ekologických vlastnostiach budovy ako takej, ale ekologickosť znamená aj racionálne využitie materiálových zdrojov a služieb v čo najbližšej vzdialenosti od miesta stavby.Do procesu výstavby EPERIE boli preto zapojené už viaceré prešovské i regionálne firmy. „Lokálne sme kontrahovali práce týkajúce sa rozvodov kanalizácie, prípojky na vodu, elektroinštalácií, betónovania, železobetónových konštrukcií, či zemných úprav. Pokiaľ ide o materiály, na stavbe sme dosiaľ použili kamenivo z lomu v okolí Prešova, betón z prešovskej betonárky a filigrány na stropné konštrukcie z firmy na východnom Slovensku,“ vymenúva Juraj Marko. K miestnym dodávateľom patrí tiež firma, ktorá prenajíma zariadenia staveniska. Ekologicky bola z EPERIE využitá aj časť ornice, ktorá bola zo stavby vyvezená a opätovne použitá v rámci družstva v Prešove.

Definitívne získanie certifikátu odobruje hodnotiteľ až po úplnom dokončení stavby, čo bude v prípade EPERIE koncom budúceho roka.

O certifikáte BREEAM

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) je najpoužívanejšou svetovou metódou posudzovania vplyvu budov na životné prostredie a na kvalitu prostredia vo vnútri daných budov. Poskytuje  širokú škálu úrovne hodnotení budov od energetických po ekologické kritériá a kategórie. V praxi ide o systém kreditov, ktoré sa udeľujú vo viacerých kategóriách – riadenie, zdravie a duševná pohoda, energie, doprava, voda, materiály, odpad, využitie pôdy a ekológia, znečistenie a inovácie. Na činnosť BREEAM dohliada nezávislá Rada pre trvalú udržateľnosť, ktorá reprezentuje široký prierez subjektov zainteresovaných do stavebného priemyslu. Systém BREEAM bol založený vo Veľkej Británii v roku 1990 a je najstarší tohto druhu.

Viac informácií na www.eperia.sk

Profil J&T REAL ESTATE, a.s.

Spoločnosť J&T REAL ESTATE, a.s. patrí s viac ako osemnástimi rokmi skúseností medzi lídrov v oblasti realitného developmentu na Slovensku. Vďaka rozsahu a kvalite realizovaných projektov naprieč všetkými segmentmi realitného trhu si zároveň vybudovala pevnú pozíciu v konkurencii najvýznamnejších developerov v strednej Európe. Portfólio aktivít J&T REAL ESTATE, a.s. zahŕňa realizáciu kancelárskych(245,000 m2), rezidenčných (200,000 m2), maloobchodných (30,000 m2) ako aj logistických a priemyselných projektov (180,000 m2). Medzi významné skúsenosti patria zákazky v rámci hotelierstva a rozvoja cestovného ruchu (100,000 m2). Svoje aktivity rozvíja J&T REAL ESTATE, a.s. aj na českom realitnom trhu a v Rusku.

Najvýznamnejšie projekty J&T REAL ESTATE

River Park (Bratislava), Panorama City (Bratislava), Zuckermandel (Bratislava), Kadashevskaya Naberezhnaya (Moskva), Rezidencie Karloveské Rameno (Bratislava), Zelené Terasy Devín (Bratislava), Rezidencie Jeseniova (Praha), Rezidencie Kampa (Praha), Westend Square (Bratislava), Westend Gate (Bratislava), Prosek Point (Praha), Grandhotel Kempinski High Tatras (Štrbské pleso), Kempinski Hotel River Park (Bratislava), Hotel Baltchug Kempinski Moscow (Moskva), Logistický park PSA Peugeot Citroën (Trnava), Logistický park Volkswagen DNV (Bratislava)

Viac informácií na www.jtre.sk

Odporúčané články

Košice budú hospodáriť s rozpočtom viac ako 224 miliónov eur, časť peňazí ide aj na splatenie dlhov Topoľčianska nemocnica sa chystá modernizovať a budovať nové operačné sály za milióny eur

Neprehliadnite

Vraždu novinára Kuciaka označil premiér Pellegrini za brutálny akt a útok na slobodu slova Kužmová v Dubaji skončila, vo štvrťfinále dostala od Kvitovej aj nepopulárneho „kanára“ Foto: Na zhromaždení Za slušné Slovensko v Banskej Bystrici prečítali aj list matky zavraždenej Martiny Pellegrini by mal odvolať Matečnú, výzvu ochranárov z My sme les podporili desaťtisíce ľudí Po vražde Kuciaka ostáva veľa otázok vrátane navrátenia dôvery v štát, vyhlásil prezident Kiska NAKA zadržala starostu obce Dolný Chotár aj so synom, údajne si mali objednať vraždu u sátorovcov Ak by sa zvýšila minimálna mzda, niektorí Slováci by si nemohli znížiť zdravotné odvody Šatan by bol spokojný, keby Slovensko na MS v hokeji 2019 preniklo do Top 8 a prekvapilo súperov
string(161) ", "

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.