Prešovský kraj kúpi Warhola za takmer 200-tisíc eur

Andy Warhol
Múzeum moderného umenia Andy Warholu v Medzilaborciach. Foto: SITA/Kvetoslava Mudríková

MEDZILABORCE/PREŠOV 31. augusta (WEBNOVINY) – Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach má 20 rokov.

Vzniklo 1. septembra 1991 ako prvé vo svete a ešte stále je jediné tohto druhu v Európe. Ako uviedla pre agentúru SITA jeho riaditeľka Valéria Maďarová, múzeum bude vo štvrtok 1. septembra otvorené pre verejnosť.

Oficiálne oslavy však chystajú na 21. októbra. Krajskí poslanci schválili v minulých dňoch pre múzeum v Medzilaborciach nákup obrazov za 194 500 eur. Okrem výstavných aktivít sa v múzeu venujú aj prezentačnej, vzdelávacej, poradenskej a vedecko-výskumnej činnosti v oblasti súčasného výtvarného umenia.

Prešovský samosprávny kraj kúpi štyri kusy série Hans Christian Andersen za 110 tis. eur, toto portfólio patrí medzi unikátne Warholove diela z kategórie TP (skúšobná tlač). Za limitovanú umeleckú tapetu Fish zaplatí župa 15-tisíc eur, ide o koncepčne vytvorené dielo zhotovené pre výstavu vo Švajčiarsku (1983-84) technikou screenprint. Za litografickú kolekciu ručne kolorovaných kresieb In the Bottom of My Garden zaplatí kraj 61 tis. eur. Múzeum získa do svojho vlastníctva aj jeden kus perokresby Anjeli za 8 500 eur, autorkou je Warholova matka Júlia Varholová – Zavacká.

Maďarová informovala, že okrem kolekcie kresieb In the Bottom of My Garden sú všetky ostatné kupované diela Warhola a jeho matky v múzeu, doteraz boli však iba zapožičané. Či stihnú doviezť do oficiálnych osláv aj kolekciu Warholových kresieb In the Bottom of My Garden, nevedela potvrdiť.

Kontroverzný nákup

Kúpa obrazov pre medzilaborecké múzeum mala niekoľko peripetií. Začiatkom roka zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja odsúhlasilo kúpu portfólia desiatich portrétov Židov 20. storočia za milión eur. Pravicový poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS ostro kritizoval sumu, ktorú považoval za nadsadenú.
Chudík
Foto: SITA, AP

Poslanci vyzvali prešovského župana Petra Chudíka, aby uznesenie nepodpísal. Pod ich tlakom dal Chudík ohodnotiť cenu diela známemu českému galeristovi Jiřímu Švestkovi, ktorý tvrdenie pravice odobril. Na čo majiteľ stiahol ponuku a z obchodu zišlo.

Aj tentoraz pravicoví poslanci poukázali na predraženie ceny za sériu Hans Christian Andersen, ktorý župa kúpi za 110-tisíc eur. Ostatní poslanci ich však prehlasovali. S cenami u ďalších diel bola spokojná aj pravica.

Prešovský župan Peter Chudík uznesenie o kúpe obrazov pre múzeum Andyho Warhola už podpísal. Ako uviedol pre agentúru SITA, nákup schválil poradný zbor pre nákup diel, ktorý vznikol pri samotnom založení múzea. „Bolo urobené výberové konanie. Pri prvých dvoch obrazoch sa akceptovala aj suma pána Švestku. Každý má právo na svoj názor. Som presvedčený, že ani poslanci Juraj Hurný a Štefan Kužma (obaja SDKÚ-DS) nemajú patent na rozum na kúpu diel Andyho Warhola,“ povedal Chudík. S ich stanoviskom, že cena 110-tisíc eur pri sérii obrazov Hans Christian Andersen je prehnaná, sa župan nestotožňuje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy WarholPeter ChudíkŠtefan Kužma