Prešovský kraj nekúpi Warholove obrazy za milión eur

Warhol Andy, malý
Múzeum moderného umenia so stálou expozíciou Andyho Warhola v Medzilaborciach. Foto: SITA/Ivan Fleischer

PREŠOV 14. júna (WEBNOVINY) – Prešovský samosprávny kraj pod tlakom kritiky pravicových poslancov svojho zastupiteľstva nekúpi napokon za jeden milión eur edíciu autorských tlačí Andyho Warhola Desať portrétov Židov 20. storočia, ktoré sa mali stať súčasťou zbierkového fondu Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková. Ako uviedla, majiteľ portfólia, súkromný zberateľ Eugen Gališin, ktorý Warholove tlače múzeu požičal, stiahol svoju ponuku s odôvodnením, že „predaj sa zvrhol na mocenskopolitický boj a bol mediálne zneužitý.“

Portfólio desiatich portrétov si môžu návštevníci Medzilaboriec pozrieť do konca roka, dovtedy ho majiteľ nechá v múzeu. Kúpu Warholových diel schválili krajskí poslanci na aprílovom zastupiteľstve. Následne predsedu samosprávneho kraja Petra Chudíka (Smer-SD) vyzvali členovia pravicového poslaneckého klubu, aby uznesenie nepodpísal, lebo cena je neobjektívna a nadsadená. Predložili aj aktuálne ponuky od aukčných spoločností z Európy a USA, kde sa cena portfólia autorských tlačí pohybovala okolo 400 tis. eur a hlavných tlačí od 138 do 170 tis. eur.

Nakúpia iné obrazy

Pod tlakom opozície sa Chudík rozhodol požiadať aj o odborný posudok, ktorý potvrdil nevýhodnosť transakcie. Podľa Fitzekovej na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja 21. júna pôjde materiál na zrušenie príslušného uznesenia o kúpe Warholových diel za jeden milión eur. Ako hovorkyňa doplnila, samosprávny kraj má na tento rok v rozpočte plánovaných 200 tis. eur na nákup Warholových diel a Chudík chce tieto prostriedky využiť na kúpu takých diel, ktoré by vystihovali jeho rusínsky pôvod.
Andy warhol
Foto: SITA/AP

Poslanecký klubu SDKÚ–DS a KDH ku kauze nákupu predražených diel Andyho Warhola zaslalo médiám stanovisko, v ktorom sa uvádza, že ich teší rozhodnutie predsedu Prešovského samosprávneho kraja neminúť milión eur na kúpu obrazov Andyho Warhola.

Sme radi, že prijal naše odporúčania. Tým sa nám podarí kúpiť diela A. Warhola pre múzeum v Medzilaborciach a zároveň ušetriť desiatky tisíc eur pre náš kraj,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísal predseda pravicového poslaneckého klubu Juraj Hurný.

Pri nákupe ďalších diel pre múzeum v Medzilaborciach ponúkajú poslanci svoju pomoc. „Chceme, aby sa za peniaze PSK nakúpili diela Andyho Warhola za čo najlepších podmienok a naše múzeum aj naďalej slúžilo nášmu kraju,“ píše sa v liste.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy Warhol