Prešovský kraj obnoví vyše osem kilometrov ciest

Cesta

POPRAD 19. augusta (WEBNOVINY) – Viaceré obce na Zamagurí sa po dlhých rokoch dočkali opravy hlavných cestných ťahov. V rámci projektu Modernizácia cestného spojenia Osturňa – štátna hranica – Niedzica zrekonštruuje Prešovský samosprávny kraj na Zamagurí vyše osem kilometrov ciest. „Začali sme na jar aj preto, lebo zimné podmienky nám nedovoľovali začať s prácami, ktoré sú nutné pre výstavbu cesty. Dnes už máme urobených veľa živičných prác v Osturni, Matiašovciach, Spišských Hanušovciach, Spišskej Starej Vsi, Frankovský kopec,“ zhodnotil postup prác počas dnešného kontrolného dňa v Spišskej Starej Vsi riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Vladimír Kozák.

Súčasťou projektu je aj rozšírenie a obnova cesty, výstavba nového mosta a nových chodníkov na hraničnom priechode v Lysej nad Dunajcom. Okrem tejto časti zostáva cestárom obnoviť približne dvojkilometrový úsek cesty pri obci Veľká Franková. Aj po ukončení projektu nebudú všetky cesty na Zamagurí v ideálnom stave. „Projekt je postavený na určitú finančnú hranicu, takže na ten zvyšok bude Prešovský samosprávny kraj hľadať peniaze z vlastných prostriedkov,“ dodal Kozák. V tomto roku to však podľa neho určite nebude.

V rámci projektu Modernizácia cestného spojenia Osturňa – štátna hranica – Niedzica sa na slovenskej strane opraví cesta II/543 po štátnu hranicu, obnoví sa povrch cesty II/542 cez mesto Spišská Stará Ves a v úseku Spišské Hanušovce – Matiašovce a obnova povrchu cesty je naplánovaná aj na troch úsekoch medzi Spišskými Hanušovcami a Osturňou, ako aj v samotnej obci Osturňa, vrátane dvoch drevených mostov na ceste. Všetky práce by mali byť ukončené do septembra budúceho roku. Celkové náklady projektu predstavujú vyše 7 mil. eur, z toho na slovenskej strane sa preinvestuje 2,998 mil. eur. Doteraz bolo preinvestovaných 0,908 mil. eur. Financie na obnovu ciest získal samosprávny kraj z prostriedkov Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovensko 2007-2013.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom