Prestížnu Mercury Prize získal spevák Benjamin Clementine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Benjamin Clementine
Anglický spevák, klavirista a skladateľ Benjamin Clementine s cenou Mercury Prize. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Prestížnu Mercury Prize získal tento rok anglický spevák, klavirista a skladateľ Benjamin Clementine za svoj debutový album At Least For Now (2015). Dvadsaťšesťročný rodák z Londýna tak dostal spolu s cenou, ktorú každoročne udeľujú za najlepší britský alebo írsky album, aj finančnú odmenu 25-tisíc libier (v prepočte takmer 36-tisíc eur). O víťazovi, ktorého meno oznámili v piatok, rozhodla dvanásťčlenná porota na čele so sociomuzikológom Simonom Frithom.

Clementine pre minulotýždňové udalosti venoval svoje ocenenie Parížu. Mladý umelec totiž vo francúzskej metropole niekoľko rokov žil, pričom väčšinu času strávil na ulici ako pouličný hudobník. Pre britskú stanicu BBC News povedal, že víťazstvo nečakal. „Nemyslel som si, že vyhrám. Vždy som chcel, aby ma na toto ocenenie nominovali, ale nikdy som si nepomyslel, že by som aj zvíťazil. Vždy som o tom iba žartoval,“ dodaI. Nahrávka, ktorú kritici označili za brilantnú a udivujúcu, nie je podľa spevákových vlastných slov príkladom mainstreamovej hudby. „Vytvoril som túto nahrávku mysliac si, že si ju vypočuje asi 50 ľudí. Dokazuje však, že stačí byť vo svojej tvorbe úprimný a ľudia si ju vypočujú,“ prezradil.

Medzi nominovanými na Mercury Prize boli tento rok aj Aphex Twin (Syro), Gaz Coombes (Matador), C Duncan (Architect), Eska (Eska), Florence and The Machine (How Big How Blue How Beautiful), Ghostpoet (Shedding Skin), Jamie xx (In Colour), Róisín Murphy (Hairless Toys), Slaves (Are You Satisfied?), Soak (Before We Forgot How To Dream) a Wolf Alice (My Love Is Cool).

Cenu po prvý raz udelili v roku 1992, keď sa jej víťazom stalo škótske rockové zoskupenie Primal Scream s albumom Screamadelica. Neskôr si ju pripísali na konto napríklad aj Ms. Dynamite, Portishead, Pulp, Suede, Alt-J, Dizzee Rascal, Franz Ferdinand, Arctic Monkeys, Klaxons, James Blake či vlani Young Fathers. Ako jediná získala Mercury Prize dva razy PJ Harvey, keď uspela s albumami Stories From The City, Stories From The Sea (2000) a Let England Shake (2011).

Video: Benjamin Clementine – Cornerstone

Benjamin Sainte-Clementine

vyrástol v Londýne, no značnú časť života prežil práve v spomínanom Paríži, kam sa presťahoval v 19 rokoch. Okrem hrania na ulici sa živil aj komornými vystúpeniami v menších hoteloch či baroch. Po rokoch strávených na ulici ho objavil istý hudobný agent, vďaka ktorému sa Clementine neskôr zoznámil s finančníkom Lionelom Bensemounom. Založili menšiu nahrávaciu spoločnosť Behind Records, prostredníctvom ktorej Clementinovi vyšli dve EP s názvami Cornerstone (2013) a Glorious You (2014). Po návrate do rodného Londýna sa onedlho objavil na televíznych obrazovkách v rámci hudobného programu Later… with Jools Holland. Okamžite si získal pozornosť odborníkov a stanica BBC Clementina nazvala nezvyčajným talentom. V januári tohto roka debutoval spomínanou nahrávkou At Least For Now, z ktorej zverejnil single ako Condolence, Nemesis či London.

Informácie pochádzajú aj z webstránok www.bbc.com, www.mercuryprize.com a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dizzee RascalFranz FerdinandJames Blake