Prestrelku pod Tatrami vyhral Poprad, Zvolen porazil Nitru

Hkm Zvolen – HK Nitra
Roman Tománek z HK Nitra (vľavo) počas 43. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi Hkm Zvolen – HK Nitra. Foto: SITA/Ján Viazanička

ZVOLEN 27. januára (WEBNOVINY) – Bývalý slovenský hokejový reprezentant Ladislav Čierny sa po takmer dvoch rokoch ohromujúcim štýlom vrátil súťažne na ľad.

V drese materského Zvolena mu v nedeľňajšom stretnutí 43. kola Tipsport extraligy 2012/2013 proti Nitre „buchli sadze“, dvoma gólmi sa postaral o zvrat nepriaznivého vývoja a víťazstvo svojho tímu 3:1.

Skúsený 38-ročný bek povestný tvrdými príklepmi v úvode 30. minúty vyrovnal na priebežných 1:1, rozhodujúci gól – ako sa neskôr ukázalo – pridal krátko po úvodnom buly tretej tretiny, keď napriahol od modrej čiary.

Čierny sa lúčil s kariérou po štvrťfinále play-off 2011 medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. V drese Slovenska majster sveta z Göteborgu 2002 hral okrem materského HKm aj za Slovan Bratislava, České Budějovice, Ladu Togliatti a Severstaľ Čerepovec. V národnom drese odohral 123 zápasov a strelil 11 gólov. V zbierke má aj bronz z MS v Helsinkách 2003.

Hokej – Tipsport extraliga – 43. kolo:

HKm Zvolen – HK Nitra 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Góly: 30. L. Čierny (Brabenec, Puliš), 41. L. Čierny (Brabenec, L. Jurík), 56. M. Výborný (Puliš) – 17. Mašlonka (Pupák)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše Podkonický (Zvolen) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Kubuš – Návratek, Výleta, 2426 divákov

Zvolen: M. Šimko – L. Čierny, Hraško, Hertl, J. Mucha, M. Šiška, M. Výborný, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Ľ. Zuzin – Puliš, M. Jurík, Martin Ďaloga – Méry, P. Fekiač, Čanky

Nitra: M. Laco – König, Nádašdi, Rais, Ordzovenský, Vosátko, Vantroba, M. Bača – Mašlonka, E. Piatak, Pupák – R. Tománek, Stümpel, M. Kováčik – Hrnka, Podstavek, Jokila – Hamrák, Bene

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Naše víťazstvo sa rodilo veľmi ťažko, bolo vydreté, pretože súper disponuje kvalitným systémom a kádrom. Úvod bol z našej strany zlý, ale postupne sme sa vracali do zápasu. Bolo to však zapričinené aj tým, že už týždeň improvizujeme v zostave. Ak sa to ustáli, bude mať naša hra lepší obraz. Duel bol inak kvalitný, obe mužstvá potvrdili postavenie v tabuľke a myslím si, že aj nadchli hokejového diváka.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Videli sme nadpriemerné extraligové stretnutie. Zápas mal vysoké tempo, aj navzdory tomu, že sme v personálne zložitej situácii. Máme veľa chorých a zranených hráčov, chceli sme klásť väčší doraz na defenzívu a spoliehať sa na protiútoky. Viedli sme 1:0, chcelo to ešte odskočiť o jeden gól naviac. Utvorili sme si šance, či už Tománek, alebo Kováčik mohli streliť gól, ale nepodarilo sa. Domáci vyrovnali, v závere nás pritlačili a rozhodli o víťazstve.“

Obrazom: Zápas Tipsport extraligy medzi Zvolenom a Nitrou

Tomáš Škvaridlo z Hkm Zvolen (vľavo) počas 43. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi Hkm Zvolen – HK Nitra. Foto: SITA/Ján Viazanička

Peter König z HK Nitra (uprostred dole) počas 43. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi Hkm Zvolen – HK Nitra. Foto: SITA/Ján Viazanička
Erik Piatak z HK Nitra (uprostred) počas 43. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi Hkm Zvolen – HK Nitra. Foto: SITA/Ján Viazanička
Marek Mašlonka z HK Nitra (uprostred) počas 43. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi Hkm Zvolen – HK Nitra. Foto: SITA/Ján Viazanička

Zvolenčania nastúpili s uzdraveným Hraškom v obrane a po takmer dvoch rokoch sa na extraligový ľad vrátil aj skúsený zadák a zlatý medailista z majstrovstiev sveta 2002 Ladislav Čierny.

Úvod zápasu bol z oboch strán opatrný, o atmosféru sa staralo najmä 200 nitrianskych fanúšikov. Tých zarmútila jedenásta minúta, v ktorej sa zranil König a musel predčasne otrasený odísť do šatne.

V 13. min mohol otvoriť skóre Hrnka, zakončoval bekhendom, ale Šimkov betón zachytil puk po ľade.

Domáci sa nedostali do vyložených šancí, naopak urobili chybu v 17. min. Za pukom k mantinelu išli brankár Šimko i obranca Šiška, nedohodli sa, ten sa dostal k Mašlonkovi, ktorý cúvajúceho gólmana HKM zblízka prekonal – 0:1.

Hokejisti Zvolena v druhej tretine prepli na vyššie obrátky, ale mohli opäť inkasovať, keď sa Tománek predral, ale nevyzrel na Šimka.

Líder tabuľky vyrovnal na 1:1 z prečíslenia v polovici zápasu: Brabenec z ľavej strany poslal spätnú prihrávku L. Čiernemu, ktorý príklepom bez prípravy vyslal tvrdý projektil presne k žrdi Lacovej svätyne.

Nitrania mohli ísť následne do vedenia Pupákom, puk však neprešiel za Šimka. Na opačnej strane voľný Ľ. Zuzin nenašiel recept na brankára Laca po strele z pravého kruhu.

Takmer 2500 divákov sa tešilo z gólu na začiatku tretej tretiny. V 16. sekunde hrali domáci presilovku a opäť Ladislav Čierny strieľal, no tentoraz sa dostal puk za Laca oblúčikm od hokejky Stümpela – 2.1.

Nitranov nezložil inkasovaný gól, viackrát zaútočili, utvorili si tlak i šance, ktoré nevyužili v presilovke Tománek a neskôr ani Nádašdi. Zvolenský kouč Mikula si zobral v 50. min oddychový čas a po ňom jeho zverenci vyrovnali hru.

Zvolenčania vychádzali do rýchlych brejkov. V 55. min sa domáci dostali do prečíslenia dvoch na jedného, no Podkonický sám pred Lacom neuspel. Až o minútu neskôr ťažil z chyby hostí Výborný, ktorý sa zmocnil puku a zvýšil na 3:1. Hosťom nepomohla ani záverečná hra bez brankára, Zvolen si už ustrážil dvojgólový náskok.

HC Košice – MHC Mountfield Martin 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)

Góly: 10. T. Marcinko (Marcel Haščák, Cebák), 20. Spilar (Michal Novák, M. Takáč), 49. R. Jenčík (T. Marcinko, Cebák), 59. Matúš Chovan – 44. Kolena (A. Themár)

Vylúčení: 6:10 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefík – R. Gajan, Gavalier, 3135 divákov

Košice: Riečický – Cebák, Šeda, Kolba, Macejko, Michal Novák, M. Takáč, Martin Chovan, Deyl – Matis, T. Marcinko, R. Jenčík – P. Svitana, Marek Slovák, Matúš Chovan – Marcel Haščák, Pašek, Spilar – Mlynarovič, Boltun

Martin: Šúrek – A. Novotný, K. Grman, R. Pukalovič ml., Zošiak, Tupý, J. Perniš, Ejem, R. Slávik – A. Themár, Vilkoits, Kolena – T. Petruška, M. Hollý, Michal Važan – B. Mráz, B. Rapáč, Fujerík – Vaško, Dírer, Kentoš

Milan Staš (tréner HC Košice): „Strelením druhého gólu si hráči mysleli, že už je po zápase, ale opak bola pravda. Dobýjali sme bránku súpera, ale na hokejkách sme nemali taký pokoj, aký by mal byť. Po kontaktnom góle Martina sme ešte viac znervózneli. Vykúpením pre nás bol Jenčíkov gól, ktorý nás upokojil a zápas sme doviedli do víťazného konca.“

Róbert Pukalovič st. (tréner MHC Mountfield): „Nepricestovali sme s veľkými očami, Košice majú svoju kvalitu. Snažili sme sa dodržať určitú taktiku, no uvedomujeme si, že nám chýbajú skúsenosti a rutina. Mrzia ma posledné dva góly a najmä ten úplne v závere. Chlapcom som povedal, že hoci by sme prehrávali 0:20, takýto gól nemôžeme dostať. Tímu som však poďakoval, lebo zbiera skúsenosti. Skoro všetci hráči majú kariéru pred sebou.“

Košice_hokej
Martin Šúrek

Favorit síce začal náporom, no bez výraznejších šancí.

Martinčania pozorne bránili a domácich nepúšťali do zakončenia.

Košičanov nakopla 67-sekundová presilovka piatich proti trom, ktorú v 10. min. využil T. Marcinko – 1:0.

Pri pokračujúcej presilovke o jedného hráča mal vyloženú šancu Svitana, no nevyužil ju.

Minútu pred prvou sirénou zahodil tutovku aj Marcel Haščák, ale 34 sekúnd pred koncom prvej tretiny skóroval po peknej individuálnej akcii Spilar.

V druhom dejstve hostia výrazne ožili. V 24. min Themár a Vilkoits sa vo vyložených príležitostiach nepresadili proti výbornému Riečickému. Vzápätí neuspel ani Fujerík.

Parádnymi zákrokmi sa prezentoval aj hosťujúci Šúrek, ktorý v priebehu pár sekúnd dvakrát zneškodnil pokusy Mlynaroviča a zmaril aj dobré šance Marcinka a Mareka Slováka.

V 39. min skončila Cebákova delovka na hornej žŕdke. Na druhej strane Riečický zlikvidoval trestné strieľanie Rapáča.

Po druhej prestávke mali hostia v 44. min výhodu presilovej hry, ktorú Kolena už po 11 sekundách využil a začínala sa črtať dramatická koncovka stretnutia. O ňu sa však Martinčania sami obrali častými vylúčeniami.

Navyše v 49. min Jenčík tretím gólom do siete Šúreka upokojil domáce rady.

V samom závere prikrášlil víťazstvo Košíc Matúš Chovan, ktorý pri vlastnom oslabení využil veľkú chybu brankára Šúreka a skóroval do prázdnej bránky.

HK 36 Skalica – MsHK DOXXbet Žilina 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Góly: 5. I. Jankovič (Pálffy, R. Školiak), 35. Bobček (Kutálek, Klejna) – 8. Drevenák (T. Staňo), 25. Valášek (O. Ďuriš), 34. O. Ďuriš (Brcko, Valášek), 45. R. Krajči

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše R. Školiak (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:2, rozhodovali: Jablukov, D. Konc – Kacej, P. Šefčík, 1606 divákov

Skalica: M. Lipovský – Vyrůbalík, I. Jankovič, L. Kozák, Trška, Barák, Jaborník, Srnec, Bobček – Pálffy, R. Školiak, Šátek – Lažo, Stieler, Martin Sloboda – Kutálek, Klejna, J. Jurík – Gula, Timotej Šille, A. Beňa

Žilina: Johanes – Leško, J. Dlouhý, Drábek, Sekáč, Brcko, T. Staňo, Niník – R. Krajči, T. Varga, Drevenák – M. Kokavec, P. Kopecký, Heffernan – O. Ďuriš, Valášek, T. Sýkora

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Ťažko sa mi hodnotí dnešné stretnutie. Nehrali sme dobre, mali sme však aj smolu. Vyrůbalík vo vyloženej šanci trafil iba hornú žŕdku. V prvej tretine sme boli lepší my, v druhej hostia. V záverečnej časti sme sa snažili skorigovať výsledok, trápenie však pokračovalo ďalej. Stratili sme tri body, dostali sme dva góly v presilovkách. Máme nad čím rozmýšľať.“

Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): „Sme radi, že sme na ľade Skalice získali tri body. Náš výkon bol od začiatku duelu disciplinovaný, i keď s nejakými chybami. Výkon našich chalanov sa odvíjal od výborného brankára Johanesa. Chcel by som chlapcom poďakovať za to, že sa zomkli a v preriedenej zostave získali u ťažkého súpera tri body.“

Skalica
Žigmund Pálffy

Domáci vstúpili do zápasu aktívnejšie. V 2. min minul puk pred bránkou Sloboda. O necelé tri minúty neskôr sa k odrazenému puku dostal Jankovič a bez problémov prekonal Johanesa – 1:0.

V 8. min zabudli Skaličania počas presilovky na zadné vrátka a prekvapený Lipovský inkasoval z hokejky Drevenáka.

V ďalšom priebehu prvej časti hry mali navrch domáci, Johanesa však neprekonali Kutálek, Školiak ani Lažo.

V úvode druhej tretiny vyskúšal Johanesovu pozornosť Pálffy. Na opačnej strane neuspel Varga. V 25. min sa hostia po obrovskej chybe Tršku ujali vedenia, autorom gólu bol Valášek – 1:2.

V 32. min sa v oslabení tvrdou strelou od modrej čiary takmer presadil Jankovič.

O dve minúty neskôr strelili hostia tretí gól: brankár domácich Lipovský cez štyroch tieniacich hráčov nevidel Ďurišov nahodený puk. O pár sekúnd nato dostal Bobček svoj tím opäť na rozdiel jedného gólu.

V 36. min mal vyrovnanie na hokejke Pálffy, o minútu neskôr trafil žŕdku Valášek a konštrukcia bránky zazvonila aj po strele Vyrůbalíka.

V 45. min pri presilovke Skalice ušiel Vyrůbalíkovi puk. Lipovský v snahe rýchlo rozohrať vykorčuľoval medzi kruhy, nepochopiteľne však prihral do jazdy Krajčimu, ktorý bez akýchkoľvek problémov doviezol puk do prázdnej bránky – 2:4. V 51. min sa vo veľkej gólovej príležitosti ocitol Šille, Johanes si však poradil s jeho pokusom. Dve minúty pred koncom stretnutia neprekonali brankára hostí Stieler ani Kozák.

HK Poprad – HC’05 Banská Bystrica 6:5 po predĺžení (1:2, 2:1, 2:2 – 1:0)

Góly: 20. Klouda (Ľ. Vaic, D. Buc), 26. D. Buc (Ľ. Vaic, Klouda), 28. Vandas, 44. Hvila (Vandas, Balán), 60. Balán (Hvila, Vandas), 62. D. Buc (Ľ. Vaic, M. Šterbák) – 18. Ján Sýkora (Danton, Heizer), 19. M. Hudec (Lunter, Lamper), 39. Heizer (Bambúch), 42. Danton (Ján Sýkora), 58. Lunter (Kubka, Lamper)

Vylúčení: 9:9 na 2 min, navyše R. Tomas (Poprad) 10 min napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – M. Korba, P. Korba, 1 171 divákov

Poprad: Slipčenko – M. Šterbák, Špelda, Kovačevič, M. Kurali, Fabian, Jáchym – Vandas, Balán, Hvila – Jabrocký, Klouda, R. Tomas – D. Buc, Ľ. Vaic, Smotrila – Matúš Paločko, S. Takáč, R. Sabolič

B. Bystrica: Chorošun – Biro, Kubka, Bambúch, Ketner, J. Predajniansky, Styk, Gachulinec – Lunter, M. Hudec, Lamper – Ján Sýkora, Heizer, Danton – B. Jankovič, Češík, Marcinek – M. Trochta, Zigo

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Sledovali sme dramatický zápas, no s výkonom niektorých hráčov nie som spokojný. Chuť, bojovnosť a voľa nám nechýbali, ale urobili sme hrubé individuálne chyby. Ešte že sme aspoň zvládli koncovku zápasu a vyhrali.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Hoci by sme pred zápasom brali bod, musím povedať, že sme skôr dva stratili. Zápas sme dobre rozohrali. Nemôže sa stať, že ho takto pustíme z rúk.“

Poprad_hokej
Bystrica_hokej

Spočiatku boli aktívnejší Popradčania, Hvila však v dobrej šanci napálil len do obrancu hostí.

Na druhej strane v presilovke v tutovke zlyhal Ján Sýkora. Keď pred Chorošunom nepochodil ani Buc, zdalo sa, že bezgólový stav potrvá dlhšie.

V závere prvého dejstva to však zmenili hostia: v 18. min skóroval Ján Sýkora a vzápätí aj Hudec – 0:2. Poprad dokázal odpovedať ešte pred odchodom do kabín, keď po kombinácii presne namieril Klouda.

Úvod druhej tretiny poznačila nedisciplinovanosť Banskobystričanov, z ktorej domáci vyťažili vyrovnávajúci zásah Buca – 2:2.

Popradčania boli pri chuti a Vandas z ťažkého uhla vymietol Chorošunov horný roh a Poprad viedol. Hostia dokázali odpovedať: zaútočil obranca Bambúch a Heizer po tretí raz prekonal Slipčenka.

Hostia po druhý raz v zápase viedli, keď popradská obrana v 42. min nezastavila Dantona.

Na opačnej strane však Hvila znovu vyrovnal – 4:4. Stretnutie pokračovalo v nervóznom duchu, čomu nepomohli ani rozhodcovia.

Vyrovnaný duel 2 minúty pred koncom tretej tretiny takmer rozhodol Lunter, ktorý rýchlostne prevýšil Fabiana a presnou koncovkou medzi betóny napokon aj Slipčenka. Poprad však odpovedal v záverečnej minúte III. tretiny v hre bez brankára Balánom a zápas posunul do predĺženia.

Predĺženie

V ňom napokon napínavý duel rozlúskol domáci útočník Buc, ktorý unikol zadákom hostí a presnou strelou skóroval.

ŠHK 37 Piešťany – Dukla Trenčín 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Góly: 31. Chylo (Peško, Haring) – 22. Sojčík (Lelkeš, O. Mikula), 45. J. Pardavý st. (T. Bokroš, Jakub Gašparovič), 55. Sojčík (O. Mikula, Lelkeš)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše Tomek (Piešťany) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolín – Rovenský, Snášel, 2628 divákov

Piešťany: Tomek – Cuník, Škadra, R. Filip, Drgoň, V. Urban, Bučka, A. Hruška, A. Kolník – Šišovský, V. Nemec, T. Melichárek – J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay – S. Saliji, Mertel, Stupka – Chylo, Peško, Haring

Trenčín: Kristín – T. Bokroš, Imrich, Pozník, E. Bagin, E. Bednár, Habšuda, Broska, L. Markovič – Jakub Gašparovič, Marosz, J. Pardavý st. – Sojčík, Lelkeš, O. Mikula – Martin Filo, O. Rusnák, Otčenáš – D. Hudec, Nemček, Jakúbek

Milan Klement (tréner Piešťan): „Diváci videli dobrý zápas z oboch strán. Nám ´podrazili´ nohy vylúčenia, po ktorých sme inkasovali. Najmä to druhé, keď sme museli ísť na ľad iba traja, bolo zbytočné. Nemôžem povedať, že by sme odohrali zlý duel. Chlapci bojovali, dnes to však nestačilo na body.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Oba tímy odohrali zápas vo výbornom tempe. Som rád, že naše mladé mužstvo zvládlo dnešné stretnutie. Hráči podali bojovný, taktický a kolektívny výkon. Potrestali sme chyby súpera, využili dve presilovky, a to rozhodlo.“

Hkm Zvolen – Dukla Trenčín
Trencin piestany

V Piešťanoch diváci od úvodu stretnutia sledovali svižný hokej. V 3. min zahrozil hosťujúci Hudec. Na jeho aktivitu odpovedal Šišovský, no strieľal vedľa bránky.

V priebehu prvej tretiny prišlo ku kurióznej situácii: hlavného rozhodcu Orolína zasiahol do tváre puk, po ošetrení však pokračoval.

V úvode druhého dejstva ťažili Trenčania z presilovky, ktorú si preniesli z prvej časti hry. Početnú prevahu využil sekundu pred jej uplynutím nikým nekrytý Sojčík – 0:1.

Za domácich sa snažil odpovedať Nemec, ale Kristína neprekonal pomedzi betóny.

Streliť vyrovnájúci gól sa nepodarilo ani Melichárkovi, ktorý v presilovke minul bránku z bezprostrednej blízkosti. V 31. min zaúradovala štvrtá piešťanská formácia: Peško našiel prihrávkou spoza bránky Chyla a bolo 1:1.

V 42. min nastrelil Saliji v šanci len Bagina a hneď z protiútoku Filo z otočky vyskúšal pozornosť Tomeka.

V 45. min poskytli domáci Trenčanom výhodu o dvoch hráčov a tí ju onedlho využili, keď prudkou strelou skúsený Pardavý poslal Trenčín do vedenia.

V 48. min sa prepracoval domáci Stupka až pred Kristína, ale ten mu pádom pod nohy zmaril príležitosť vyrovnať. V 55. min po zmätku pred bránkou domácich Sojčík prestrelil všetko pred sebou – 1:3. V ďalších minútach si Trenčín postrážil výsledok, domáci na súpera už nič nevymysleli.

HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 34:88 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).