Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martina Lubyová
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Martina Lubyová počas vymenovania prezidentom SR Andrejom Kiskom za ministerku školstva, vedy, výskumu a športu SR za účasti predsedu vlády SR Roberta Fica v Prezidentskom paláci. Bratislava, 13. september 2017. Foto: SITA/Diana Černáková
31. 12. 2018 16:51 PolitikaSlovenskoPolitika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Pretaviť dokument Učiace sa Slovensko do podoby národného programu bola pre Lubyovú výzva

BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Pre ministerku školstva Martinu Lubyovú bola veľká výzva pretaviť dokument Učiace sa Slovensko do podoby národného programu, ktorý má konkrétne akčné plány a financovanie.

Povedala to v rozhovore pre agentúru SITA. Lubyová považuje za najväčší úspech tohto roka, že sa im podarilo schváliť Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania na úrovni vlády.

Garantované vládou

„To znamená, že všetko, čo je v akčnom pláne na obdobie rokov 2018-2019 a čiastočne 2020, je garantované touto vládou. Má to praktický význam z dvoch hľadísk – prvýkrát v histórii Slovenska máme naozaj stratégiu v oblasti rozvoja školstva, ktorá nie je len vo filozofickej a koncepčnej rovine, ale v konkrétnej finančnej, zodpovednostnej a termínovej rovine. Je to ďalší nástroj, ktorým sa nám darí zlepšovať pomery školstve aj mimo bežných aktivít, ktoré sú plánované v rámci financovania štátneho rozpočtu. Konkrétnou ukážkou toho je napríklad fakt, že štátny rozpočet sa nám zvýšil v čistom o 40 miliónov eur, ale vďaka akčnému plánu národného programu sa rozpočet kapitoly ministerstva školstva zvýšil o ďalších 200 miliónov eur. Nie je ich vidieť priamo v rozpočte kapitoly, ale sú rezervované vo všeobecnej pokladničnej správe,“ vysvetlila Lubyová.

Ministerka školstva národnému programu prikladá veľký význam. Sú v ňom prognózy, o ktoré sa budú môcť oprieť aj budúce vlády. „Chcela by som vyzdvihnúť najmä zmeny v oblasti legislatívy, pretože pri každej zmene sa musí vhodne nastaviť prostredie. Za dôležité považujem legislatívne zmeny v duálnom vzdelávaní. Podarilo sa nám zaviesť nielen priame platby pre účastníkov duálneho vzdelávania, ale aj celé prostredie nastaviť tak, aby bolo inkluzívnejšie, a aby sa na ňom mohli zúčastňovať aj menší a strední podnikatelia či aby sa študenti mohli dlhšie rozhodovať, či sa do duálneho vzdelávania zapoja,“ povedala Lubyová.

Kvalita vysokých škôl

V legislatíve je pre Lubyovú ďalšia dôležitá zmena schválenie zákona o zabezpečovaní kvality vysokých škôl, ktorým sa Slovensko dostalo podľa nej do klubu „civilizovaných“ krajín, ktoré majú akreditačnú agentúru nezávislú od štátnej moci.

„Agentúra bude môcť v budúcnosti nezávisle hodnotiť kvalitu vysokého školstva. Ide o prelomový zákon, ktorým sa do nášho zákonodarstva dostáva nielen nezávislosť a profesionalizácia, ale preberáme tým aj princípy hodnotenia kvality vysokých škôl, ktoré sú sformulované v rámci európskeho združenia ENQA – European Association for Quality Assurance in Higher Education,“ vysvetlila Lubyová.

Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania určuje smerovanie slovenského školstva na nasledujúcich desať rokov. Dokument tvorí dvanásť čiastkových cieľov (šesť pre regionálne školstvo a šesť pre vysoké školstvo) a 106 opatrení. Opatrenia sú rozpracované do implementačného plánu, ktorý pozostáva z piatich dvojročných na seba nadväzujúcich akčných plánov. Prvý akčný plán je na obdobie 2018-2019.

Odporúčané články

Ministerka Lubyová predstavila plány pre rok 2019, chce viac financií na platy i do športu Časť žiakov podľa učiteľov stratí záujem o bilingválne stredné školy, Lubyová hovorí o segregácii

Neprehliadnite

Kotlebovci: Ignorovať alebo spolupracovať? Foto: Autobus plný ľudí zišiel z cesty a havaroval, zasahovali aj leteckí záchranári (aktualizovaný) Prečo slovenské mestá ešte nie sú smart? (podcast) Video: Matovič odstúpil z eurovolieb a vyzval ľudí, aby dali hlas Pollákovi (aktualizované) Dôchodkyňa naletela podvodníkovi a prišla o tisíce eur, policajti upozorňujú na ďalšie triky Vydierač obral obeť o 10-tisíc eur, muž si na vyplatenie peňazí vzal úver v banke Foto: Trnavčan vyhodil z balkóna na 8. poschodí mačku, vo väzení by mohol stráviť až päť rokov Peter Sagan si po pretekoch na Okolo Kalifornie polepšil v etapovom rebríčku UCI

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.