Prevádzka v tepelnej elektrárni Vojany zatiaľ pokračuje

Elektrárne Vojany
ILUSTRAČNÁ SNÍMKA - Interiér kompresorovej plynovej stanice plynovodu Vojany-Užhorod s reverzným tokom plynu počas slávnostného uvedenia plynovodu do komerčnej prevádzky. Veľké Kapušany, 2. september 2014. Foto: SITA/Jozef Jarošík

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Tepelná elektráreň Vojany bude vyrábať elektrinu minimálne aj v budúcom roku. Informovala o tom strana Most-Híd, ktorá prostredníctvom svojho poslanca Eleméra Jakaba lobovala u predstaviteľov Slovenských elektrární za zachovanie prevádzky v stratovej Elektrárni Vojany. „Po tom, čo sa objavili informácie o konci činnosti elektrárne, som sa spolu so starostami a ľuďmi z regiónu snažil o zachovanie výroby elektriny v tejto prevádzke. Odstavenie elektrárne by malo pre predmetný región doslova katastrofálne následky,“ uviedol Jakab.

Záujem vlády SR o zachovanie prevádzky vo vojanskej elektrární potvrdilo aj stredajšie rokovanie ministrov v Trebišove. Minister hospodárstva Peter Žiga uviedol, že sa vláda zaoberá udržaním prevádzky v tepelnej elektrárni Vojany. Podľa ministra sú technické možnosti, aby fungovala. Dodal, že vznikne skupina expertov zložená zo zástupcov ministerstva hospodárstva, Slovenských elektrární, Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Experti budú hľadať možnosti zachovania výroby elektriny do roku 2030. „Máme na to, aby sme to zvládli,“ uviedol po rokovaní vlády premiér Robert Fico.

Slovenské elektrárne vítajú vytvorenie spoločnej medzirezortnej pracovnej skupiny, ktorá bude hľadať riešenia pre zachovanie výroby v elektrárni Vojany. Stále tvrdia, že vzhľadom na prudký pokles trhových cien elektriny v posledných rokoch je výroba vo Vojanoch nerentabilná. „Nakoľko však elektráreň plní dôležitú úlohu vo vzťahu k elektrizačnej sústave a zároveň je schopná vyrábať elektrinu nielen z čierneho uhlia, ale aj biomasy a biologicky rozložiteľného odpadu, veríme, že táto pracovná skupina dokáže nájsť v krátkom čase udržateľné riešenie. Máme pripravené viaceré konštruktívne návrhy,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk slovenský dominantný výrobca elektriny.

Vojany možno zachráni už niekoľkokrát medializovaná informácia o investícií spoločnosti Theta Energy Group. Tá chce v areáli tepelnej elektrárne vo Vojanoch preinvestovať vyše 700 miliónov amerických dolárov. Generálny riaditeľ firmy Igor Hantuch pre portál vEnergetike.sk potvrdil, že na investícii sa stále pracuje, že projekt je viac ako reálny a možno sa ešte rozrastie. V najbližšom období by už mala mať firma vypracovanú štúdiu realizovateľnosti.

V novom technologickom vojanskom parku by sa mali vyvíjať a vyrábať nové inteligentné technológie, napríklad tlačené svetlo. Firma Theta Energy Group má podpísané kontrakty s viacerými americkými spoločnosťami, ktoré by mali spomínané výrobky vo Vojanoch vyvíjať a vyrábať. Taktiež sa má zrekonštruovať výroba elektriny. Primárne vyrobená elektrina, ktorá by sa mala po modernizácii elektrárne vyrábať prostredníctvom obnoviteľných zdrojov, bude slúžiť pre technologický park. Vzniknúť by mohlo až 800 nových pracovných miest. Zamestnať má v prvom rade pracovníkov, ktorí vo Vojanoch už pracujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter ŽigaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Most-HídVláda SR