Prevencia rakoviny prostaty môže byť zábavná

Muž, úsmev
Foto: bardsleydds.com

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Prevencia rakoviny prostaty, ktorá ohrozuje veľké množstvo mužov, nie je ničím nepríjemným a nezvládnuteľným. Dávať si pozor sa vypláca, karcinóm prostaty je totiž u mužov jedným z najčastejších a keďže páni neradi chodia k doktorom a ich ochorenie býva odhalené prineskoro, býva im i osudným.

Takže ak ide o jednoduché zmeny vo vašom živote, ktoré nestoja veľa energie, prečo neurobiť niečo pre samého seba? Samozrejme, ani všetky preventívne opatrenia sveta nemajú zaručený výsledok a nenahradia včasnú diagnózu, takže na pravidelné kontroly nezabúdajte.

Káva
Foto: teddybochallenge.blogspot.com

Káva s kofeínom či bez kofeínu – na tom nezáleží, keď ide o ochranu vašej prostaty. Vedci z Harvardskej univerzity prišli na to, že muží, ktorí pijú šesť a viac šálok kávy denne riskujú vznik pokročilej rakoviny prostaty o približne 60 percent menej ako páni, ktorí sa tomuto nápoju vyhýbajú. Keďže podľa autorky štúdie Kathryn Wilson nie je úplne jasné, ktorá látka v káve takto pôsobí, je potrebný ďalší výskum.

Vo všeobecnosti pre telo škodlivé trans-mastné kyseliny súvisia aj s rakovinou prostaty. U mužov, ktorí majú vysokú hladinu týchto tukov v krvi, je až vyše dvojnásobné riziko vzniku rakoviny prostaty. Vyhýbajte sa hydrogenovaným tukom, ktoré nájdete v rôznych balených šiškách a koláčikoch, do ktorých ich výrobcovia pridávajú, aby dlhšie vydržali.

Paradajky, jedlo, zelenina
Foto: www.flickr.com

Paradajky vám v súvislosti s rakovinou prostaty najviac vám prospejú vo varenej podobe, pričom riziko jej vzniku sa znižuje o 20 percent. Na túto súvislosť prišiel už v roku 1990 Edward Giovannucci, výskumník z Harvardu, a ďalšie výskumy jeho teóriu potvrdili. Účinnou látkou je lykopén, pigment, ktorý účinkuje lepšie po tepelnej úprave. Takže paradajky minimálne dvakrát týždenne!

Pravidelné cvičenie redukuje riziko rozvinutia smrteľných druhov rakoviny prostaty o 41 percent. Z tých, ktorí zákerenú chorobu porazili, mala o 56 percent menšie riziko úmrtia práve tá časť, ktorá aspoň päť hodín denne venovala tenisu, behaniu, plávaniu či bicyklovaniu. Cvičenie je dôležité aj v súvislosti s udržiavaním primeranej hmotnosti, keďže rakovina prostaty sa najčastejšie objavuje u mužov s nadváhou.

Sex
Foto: goodwomenproject.com

Dobré správy sú, že dostatok sexu je tiež preventívnym faktorom. Journal of the Americal Medical Association robil štatistiku na takmer 30-tisícoch mužov a prišiel na to, že tí, ktorí majú 21 a viac orgazmov mesačne, majú o 30 percent nižšie riziko vzniku rakoviny prostaty ako tí, ktorí si sex až do úspešného konca užívajú štyri až sedemkrát mesačne.

Ďalším spoľahlivým bojovníkom proti nádorom sú omega-3 mastné kyseliny DHA, ktoré sa nájdu v rybom oleji. Ukázalo sa to pri pokusoch na zvieratách a ďalší výskum na Harvardskej univerzite zas viedol k záveru, že muži, ktorí jedia ryby trikrát týždenne, riskujú vznik agresívnej rakoviny prostaty o 25 percent menej. Naopak, riziko sa zvyšuje u milovníkov červeného mäsa.

Pravidelný prísun informácií o zdraví zabezpečí naša facebooková stránka.

Zdroje: menshealth.com, health.harvard.edu, prostatecancer.about.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom