Preverujú pilotov zmiznutého boeingu, chcú vyriešiť záhadu

Za zmiznuté malajské lietadlo sa modlí celý svet
Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines zmizlo bez stopy v sobotu 8. marca. Za jeho nájdenie sa modlí celý svet. Odkazy pribúdajú na letisku v Kuala Lumpure. Foto: SITA/AP

KUALA LUMPUR 16. marca (WEBNOVINY) – Vyšetrovatelia skúmajú v nedeľu osobné, finančné, politické a náboženské pozadie oboch pilotov aj posádky malajského lietadla v snahe vyriešiť záhadu jeho zmiznutia. Pokúšajú sa zistiť, prečo by niekto na palube zámerne odvrátil lietadlo od kurzu a vypol všetky jeho komunikačné zariadenia.

Boeing s 239 osobami na palube z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizol z obrazoviek v sobotu nadránom asi hodinu po štarte, keď sa mal nachádzať nad Thajským zálivom. Pátranie neprinieslo ani po týždni žiadne stopy po stroji.

Za zmiznuté malajzijské lietadlo sa modlí celý svet

Zatiaľ nevylučujeme žiaden motív,“ povedal zdroj blízky vyšetrovaniu, podľa ktorého komunikačné zariadenia boli zámerne vypnuté a zmiznutie lietadla s najväčšou pravdepodobnosťou nebola náhodná udalosť.

Radar malajzijského vojenského letectva zachytil zmenu trasy letu smerom na západ, pričom sa lietadlo z priestoru Juhočínskeho mora presunulo ponad Malajský polostrov k severnej časti Melackého prielivu. Posledná komunikácia s družicou sa uskutočnila na jednom z dvoch možných „koridorov“.

Jeden z nich vedie zo severného Thajska smerom k hranici medzi Kazachstanom a Turkménskom, zatiaľ čo druhý spája Indonéziu s južným Indickým oceánom. Podľa predstaviteľov dopravcu Malaysia Airlines množstvo paliva postačovalo na približne osemhodinový let. Podľa jednej z teórií letel stroj smerom na juh k Indickému oceánu, kde mu došlo palivo a zrútilo sa do mora.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom