Prezident Andrej Kiska podpísal budúcoročný štátny rozpočet

Kiska
Prezident Andrej Kiska sa zrejme cítil na summite NATO nepríjemne aj pre postoje Roberta Fica k sankciám Únie voči Rusku. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v utorok podpísal zákon o štátnom rozpočte na budúci rok. Podľa neho by mala štátna správa v roku 2015 hospodáriť s deficitom na úrovni 2,984 miliardy eur, pri celkových príjmoch vo výške 14,495 miliárd eur a výdavkoch rozpočtovaných v objeme 17,479 miliárd eur.

Celý okruh verejnej správy, teda aj vrátane samospráv, Sociálnej poisťovne, verejných vysokých škôl a ďalších verejných inštitúcií, má na budúci rok rozpočtovaný schodok na úrovni 1,94 miliárd eur, čo zodpovedá 2,49 percent hrubého domáceho produktu.

Pôvodný návrh počítal s úspornejším hospodárením

Pôvodný návrh rozpočtu vládou schválený v októbri tohto roku pritom ešte počítal s úspornejším hospodárením. Dôvodom však bola skutočnosť, že pri jeho zostavovaní bol rezort financií limitovaný vtedy platnými mantinelmi tretieho sankčného pásma dlhovej brzdy.

Tie však po revízii úrovne verejného dlhu Eurostatom koncom októbra prestali platiť a tak vznikol priestor navýšiť rozpočtové výdavky a tým aj zvýšiť deficit. Októbrový návrh ešte predpokladal schodok štátneho rozpočtu na rok 2015 vo výške 2,442 miliárd eur s príjmami 14,193 miliárd eur a výdavkami 16,635 miliárd eur. Deficit verejnej správy sa vtedy rozpočtoval na úrovni 1,98 percent hrubého domáceho produktu.

Polepšili si viaceré rezorty

Pri prerokúvaní návrhu v parlamente si tak oproti pôvodnému návrhu polepšili viaceré rezorty. Poslanci odsúhlasili vyššie zdroje okrem iného ministerstvu vnútra, ministerstvu práce a sociálnych vecí, ministerstvu dopravy či ministerstvu hospodárstva.

Zmeny schválené v parlamente okrem toho pokrývali aj náklady na zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky a rezervy na hospodárenie nemocníc v rámci rozpočtu rezortu zdravotníctva. Najväčšie navýšenie však nastalo v kapitole všeobecná pokladničná správa.

V rámci nej sa totiž rozpočtuje aj rezerva na zhoršený makroekonomický vývoj v sume vyše 150 miliónov eur a taktiež prostriedky na zvyšovanie platov vo verejnej správe. Prezidentom podpísaný návrh rozpočtu zahŕňa aj 300-miliónovú rezervu na prípadný lepší výber daní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska