Kiska označil Nočných vlkov za bezpečnostné riziko pre Slovensko, vyjadril sa aj k únosu Vietnamca

Andrej Kiska
Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 31. júla 18:51

BRATISLAVA 31. júla (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska sa v utorok rozprával s policajným prezidentom Milanom Lučanským a šéfmi tajných služieb, témami rozhovorov bolo pôsobenie ruského motorkárskeho klubu Noční vlci na Slovensku a únos vietnamského občana z Berlína aj s použitím slovenského vládneho špeciálu.

Kiska o tom informoval vo svojom vyhlásení. Prezident označil Nočných vlkov za „bezpečnostné rizbeiko pre túto krajinu“ a vyzval vládu, aby vytvorila pre políciu také podmienky, aby polícia mohla účinne proti takýmto spolkom zasiahnuť.

Kiska zároveň pripomenul, že Noční vlci nie sú žiadni milovníci motoriek, ale skupina, ktorá sa podieľala po boku ruských vojsk na anexii Krymu – časti Ukrajiny.

Pokiaľ ide o únos vietnamského občana z Berlína, Kiska priznal, že veľmi ťažko sa mu hľadajú slová. „Je povinnosťou všetkých orgánov tieto podozrenia dôsledne vyšetriť,“ pokračoval prezident s tým, že zatiaľ sme svedkami alibizmu, zavádzania a vyhovárania sa. Tento prípad, ktorý sa stal ešte za pôsobenia ministra vnútra Roberta Kaliňáka, nazval „medzinárodnou blamážou„.

Uskutočnili viacero výsluchov

Podobné prípady podľa hlavy štátu neprispievajú k dôvere pre našu políciu. „Ministerstvo vnútra nemá informácie, že by ktokoľvek zo Slovenska unášal vietnamského občana do zahraničia. Prípad vyšetruje nemecká polícia, pretože únos sa mal odohrať v Nemecku a nie na Slovensku,“ vyjadrilo sa Ministerstvo vnútra SR.

Ako ďalej uvádza, slovenská strana poskytuje v tejto veci maximálnu súčinnosť. Uskutočnilo sa viacero výsluchov a len samotný rezort vnútra odpovedal v poslednom období v tejto veci na päť dožiadaní.

„Prokuratúra a polícia musia rozhodnúť, či sa tento prípad bude vyšetrovať aj slovenskými orgánmi. Pokiaľ sa tak stane, rezort vnútra poskytne vyšetrovateľom maximálnu súčinnosť tak, ako to robil aj doteraz. Orgánom činným v trestnom konaní nie je Andrej Kiska, opoziční politici a ani rezort vnútra. Rezort vnútra nemá informácie, že by tento prípad negatívne ovplyvňoval náš vzťah s nemeckým partnerom,“ dodalo na záver Ministerstvo vnútra SR v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca rezortu Petar Lazarov.

Spoločný záujem Slovenska a Nemecka

Slovenská republika a Nemecká spolková republika majú spoločný záujem vyšetriť všetky okolnosti únosu a vyvodiť dôsledky voči jeho inciátorom. Potvrdili to šéfovia vlád oboch krajín na nedávnom rokovaní v Berlíne. Uvádza to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v stanovisku, ktoré agentúru SITA poslal hovorca ministerstva Peter Susko.

„Pri ostatnej komunikácii MZVaEZ SR s veľvyslancom Vietnamu na Slovensku v júni tohto roka sme dostali ubezpečenie, že unesený vietnamský občan nebol na palube lietadla, ktoré letelo z Bratislavy do Moskvy s vietnamskou delegáciou, a že Slovensko v tomto prípade nebolo zneužité na únos dotyčného občana. Počas súdneho procesu v Berlíne nemecká strana konštatovala, že má závažné indície o tom, že unesený vietnamský občan bol predsa len letecky prepravený z Bratislavy do Moskvy. Vyšetrovatelia vychádzajú z toho, že vietnamská strana zneužila slovenskú stranu a pripravila prepravu uneseného cez SR pod falošnou identitou. Podľa hodnotení nemeckých orgánov vietnamskí predstavitelia i v následnej informovanosti slovenskú stranu zavádzali a klamú,“ informuje ministerstvo a oznámilo, že vietnamského veľvyslanca opäť predvolajú na rezort zahraničia.

„Ak sa potvrdí, že Slovenská republika bola zneužitá zo strany Vietnamu, nebude to môcť zostať bez následkov,“ dodáva ministerstvo zahraničia.

 

 

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska