Prezident Gašparovič bol v Maďarsku u priateľa extrémistov

Gójski motorkári, Gójovia
Chrbát kožených kabátov Gójskych motorkárov zdobí mapa Veľkého Maďarska aj so Slovenskom. Foto: hvg.hu
Ivan gašparovič
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič bol počas tohtotýždňovej návštevy Maďarska aj v Jazdeckom parku, ktorý patrí bratom Lázárovcom, rodine známej z maďarského jazdeckého športu.

Denník Sme v dnešnom vydaní upozornil, že podnikateľ Vilmos Lázár je však aj čestným predsedom Gójskych motorkárov. Podľa Sme ide o extrémistickú, antisemitskú a iredentistickú organizáciu.

Motorkári organizujú výlety na územia susedných krajín, ktoré v minulosti patrili k Uhorsku. Pravidelne sa podľa Sme zúčastňujú aj na akciách krajnej pravice, napríklad na spomienkach na bývalého maďarského regenta Miklósa Horthyho.

Chrbát ich kožených kabátov zdobí mapa Veľkého Maďarska aj so Slovenskom. V básni na svojom webe píšu, že za maďarskou hranicou je „ulúpená vlasť“. „Príde ešte vzkriesenie, pravda zvíťazí. Trafím domov do svojej krásnej prastarej vlasti“.

Lázár je podľa Sme podnikateľ blízky vládnej strane Fidesz a spolumajiteľ maďarskej obchodnej siete CBA. V Maďarsku už vznikli výzvy na bojkot obchodov pre prepojenie na extrémistov. Prezidentská kancelária neodpovedala na otázku, či vedeli o Lázárových aktivitách.

„Prezident republiky bol na prehliadke ukážky v jazdeckom areáli v Gödöllö. Tento program odporučila maďarská strana,“ reagoval hovorca prezidenta Marek Trubač. „Prehliadku konskej šou slovenskej strane odporučil maďarský protokol a nevideli sme preto dôvod nenavštíviť zariadenie niekoľkonásobných majstrov sveta,“ odpovedalo zasa ministerstvo zahraničných vecí.

Nepovedalo, či o Lazárovi vopred niečo zisťovali a či na to upozornili prezidenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičMarek Trubač