Prezident Gašparovič vymenoval sudcov a rektorov

Stretnutie prezidenta SR s prezidentom Estónska
Prezident SR Ivan Gašparovič počas TB po oficiálnom privítacom ceremoniáli v Prezidentskom paláci. Bratislava, 18. apríl 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič v pondelok vymenoval 29 sudcov bez časového obmedzenia, informoval hovorca hlavy štátu Marek Trubač.

Gašparovič v príhovore zablahoželal novovymenovaným sudcom a podčiarkol dva najzávažnejšie atribúty v ich budúcej práci – nezávislosť a vymenovanie bez časových limitov.

Prezident sudcom pripomenul, že budú rozhodovať nielen o svojom dobrom mene, ale aj o mene slovenského súdnictva a to v čase, „keď o súdoch nepanuje dobrá mienka. Je na vás, aby ste boli tí, ktorí budete túto mienku naprávať. Som presvedčený, že vám záleží na vašom dobrom mene, na vašom hodnotení ako odborníkov a na vašom charaktere,“ zdôraznil prezident.

V príhovore ďalej zvýraznil aj ekonomický rozmer kvalitnej práce našich sudcov, keďže dôveryhodnosť výkonu súdnictva veľkou mierou vplýva na postoje zahraničných subjektov práva. „Veľakrát budete počúvať návrhy, budete sa stretávať s možnosťou ovplyvnenia vášho rozhodnutia, vaša sila bude spočívať v tom, aby ste vydržali a riadili sa slovami, ktoré ste potvrdili vaším sľubom. Často budete čítať výroky politológov, politikov, nadácií, organizácií, ktoré budú chcieť vo vás vyvolať dojem spravodlivosti podľa ich názoru,“ konštatovala hlava štátu.

Prezident apeloval na ich vnútornú silu, charakter a rešpektovanie Ústavy SR, zákonov a medzinárodných zmlúv.

Prezident vymenoval aj rektorov dvoch vysokých škôl

Prezident vymenoval v pondelok rektorov dvoch vysokých škôl. Vymenovacie dekréty si z jeho rúk prevzal Jozef Habánik, ktorý povedie Trenčiansku univerzitu A. Dubčeka v Trenčíne, a Juraj Stern, ktorý bude riadiť Vysokú školu Goethe Uni Bratislava v Bratislave. Agentúru SITA o tom informoval hovorca hlavy štátu Marek Trubač.

Gašparovič v príhovore zablahoželal novovymenovaným rektorom k zodpovednému postu hlavne v oblasti výsledkov, „ktoré sú zrkadlom aj prospešnosti celej spoločnosti.“ Prezident vyjadril presvedčenie, že rektori sú si vedomí problémov, s ktorými budú na svojich postoch zápasiť.

Pripomenul ťažké obdobia rezortu školstva aj preto, lebo 20 rokov neustálych zmien a reforiem v školstve rezortu príliš neprospelo.

Ivan Gašparovič vyjadril spokojnosť s návrhom ostatnej koncepčnej reformy ministra Čaploviča hlavne pre návrh verejnej rozpravy, ktorú obsahuje. „Vysoké školy nadobudli u nás veľký rozmach a myslím si, že predstava o tom, že čím viac diplomovaných ľudí – tým lepšie pre spoločnosť – už dávno nie je pravda. Potrebujeme odborne vzdelaných ľudí a na to potrebujeme vysoko morálnych a odborných pedagógov,“ povedal prezident.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičJozef HabánikMarek Trubač