Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Väzenie
Foto: Archívne foto SITA, AP
1. 01. 2013 17:09 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Prezident Ivan Gašparovič vyhlásil amnestiu

BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič sa pri príležitosti 20. výročia vzniku SR rozhodol odpustiť tresty formou amnestie.

Rozhodnutie prezidenta nadobudne účinnosť v stredu. „O rozsahu amnestie podľa článku 102, odseku 1., písmena j.) budeme informovať po jej udelení,“ informoval agentúru SITA hovorca prezidenta Marek Trubač.

Podľa spomínaného článku ústavy prezident „odpúšťa a zmierňuje tresty uložené súdmi v trestnom konaní a zahládza odsúdenie formou individuálnej milosti alebo amnestie“.

Slobodu môže dostať približne 550 odsúdených s trestom nižším ako 18 mesiacov pod podmienkou, že trestný čin spáchali neúmyselne či z nedbanlivosti a sú umiestnení vo väzniciach s najnižším stupňom ochrany. O tom, či amnestiu odsúdení dostanú, rozhodnú sudcovia priamo vo väzniciach. V najľahšom väzení je momentálne 5161 ľudí, čo predstavuje naplnenie väznice na viac ako 125 percent.

Amnestie na Slovensku od roku 1989:

november 1989

Amnestiu vyhlásil prezident ČSSR Gustáv Husák. Týkala sa zastavenia stíhania najmä pri trestných činoch proti socialistickej republike. Medzi prepustenými bol aj neskorší predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Čarnogurský.

1. januára 1990

Amnestiu udelil prezident ČSSR Václav Havel, ktorý bol zvolený do úradu 29. decembra 1989. Túto amnestiu vnímala verejnosť kontroverzne, pretože v celej republike prepustili asi 20 tisíc trestancov, na Slovensku asi 8 tisíc, a mnohokrát išlo aj o odsúdených za ťažké trestné činy. Amnestia bola tiež príčinou vzbury v leopoldovskej väznici. Vyvolali ju vo februári 1990 väzni, na ktorých sa amnestia nevzťahovala a nepokoje, ktoré trvali niekoľko týždňov, sa neobišli bez zranených. V marci musela nepokoje v Leopoldove riešiť polícia i armáda.

3. marca 1998

Po tom ako sa skončilo funkčné obdobie prezidenta SR Michala Kováča premiér Vladimír Mečiar prevzal kompetencie hlavy štátu. Mečiar využil prezidentskú právomoc a udelil amnestiu na trestné činy spáchané v súvislosti so zavlečením Michala Kováča ml. do cudziny 31. augusta 1995 a na trestné činy súvisiace so zmareným referendom v roku 1997 a na niektoré ďalšie trestné činy.

7. júla 1998

Vladimír Mečiar spresnil marcovú amnestiu. Ako uviedol, motivovali ho okrem iného i rozličné názory na jej napĺňanie medzi vládou a Generálnou prokuratúrou (GP) SR, a potreba jednoznačne prejaviť jeho vôľu ako aj vôľu vlády. Mečiar konštatoval, že ide o odstraňovanie nepresností vo výrazoch a tých pochybností, ktoré vznikli výkladom GP. Druhým dôvodom tejto amnestie podľa premiéra bolo zastavenie stíhania zástupcov opozície a členov volebných komisií a snaha vlády nevyvolávať v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami atmosféru strachu.

8. decembra 1998

Predseda vlády M. Dzurinda podpísal rozhodnutie o amnestii, ktoré umožnilo konať v prípadoch zmareného referenda a únosu M. Kováča ml. Na základe tohto podpisu sa vypustili články V. a VI. z rozhodnutia o amnestii z 3. marca 1998 a článok I. a II. rozhodnutia o amnestii zo 7. júla 1998, ktoré vydal jeho predchodca Vladimír Mečiar.

8. júla 1999

Ústavný súd (ÚS) SR vydal nález, podľa ktorého Mikuláš Dzurinda neoprávnene zmenil amnestiu Vladimíra Mečiara za činy súvisiace s únosom Michala Kováča ml. a so zmarením referenda.

14. júla 1999

Prezident SR Rudolf Schuster, ktorý nastúpil do úradu v júni 1999, podpísal rozhodnutie o amnestii, ktorá sa vzťahovala na nedbalostné trestné činy, špecificky vymedzené nepodmienečné tresty a peňažné tresty neprevyšujúce 20 000 Sk. Vzťahovala sa aj na odsúdené tehotné ženy, osamelé matky, mužov starších ako 65 rokov a nevyliečiteľne chorých. Schuster vylúčil, že by amnestia bola politicky zameraná.

14. decembra 2000

Prezident SR Rudolf Schuster pri príležitosti končiaceho sa Jubilejného roka 2000 udelil amnestiu na nepodmienečné tresty odňatia slobody, ktoré boli uložené za trestné činy spáchané úmyselne vo výmere neprevyšujúcej šesť mesiacov alebo ich zvyšky a nepodmienečné tresty odňatia slobody za trestné činy spáchané z nedbanlivosti vo výmere neprevyšujúcej jeden rok alebo ich zvyšky. Schuster nazval amnestiu vianočným darčekom pre rodiny odsúdených.

18. júna 2004

Pri príležitosti zvolenia za prezidenta SR sa Ivan Gašparovič rozhodol udeliť amnestiu. Tá sa týkala nepodmienečných trestov odňatia slobody, ktoré boli právoplatne uložené pred dňom rozhodnutia o amnestii za trestné činy spáchané z nedbanlivosti vo výmere neprevyšujúcej jeden rok. Okrem toho sa týkala aj trestov odňatia slobody, ktorých výkon súd podmienečne odložil a ktoré boli právoplatne uložené pred dňom rozhodnutia o amnestii za trestné činy spáchané z nedbanlivosti, s účinkom, že na páchateľa sa hľadí akoby nebol odsúdený. Amnestia sa vzťahovala aj na nevykonané peňažné tresty alebo na nevykonané zvyšky peňažných trestov.

zdroj: archív sita, wikipedia.org, www.sme.sk

Odporúčané články

Slovensko sa blíži k bodu zlomu, povedal prezident v prejave Pre cirkev dvojkríž znamená spätosť, pre Dzurindu hriešnosť

Neprehliadnite

Situácia sa na ústavnom súde nezdramatizovala, kandidatúra Fica podľa Tomáša už nie je témou Vodička Volkswagenu sa čelne zrazila so škodovkou, na mieste zomrela Foto: Slovan Bratislava zdolal v šlágri kola Dunajskú Stredu a stal sa víťazom základnej časti Fortuna ligy Most-Híd podporuje zhodu v koalícii na kandidátoch na ústavný súd, Bugár sa vyjadril i k voľbe Fica Rekreačné poukazy by mohli mať širšie využitie, Danko by chcel zriadiť aj ďalšie ministerstvo Lyžiari ohodnotili strediská na Slovensku, v ktorých si najvýhodnejšie zalyžujú O mesiac nás čakajú prezidentské voľby. Na čo by nemali voliči zabúdať? Smer-SD plánuje zvýšiť minimálnu mzdu na 600 eur a zaviesť trinásty dôchodok
string(207) ", "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.