Prezident Kiska by neporušil ústavu, ak by čakal na všetkých 18 kandidátov na sudcov

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska neporuší Ústavu SR, ak by sa rozhodol čakať na všetkých 18 uchádzačov o post ústavných sudcov.

Na druhej strane sa tak nestane ani v prípade, že vymenuje iba časť zo zvolených uchádzačov v Národnej rade SR. Pre agentúru SITA to uviedol ústavný právnik Peter Kubina.

K možnosti vymenovať aspoň časť sa prikláňa aj Kancelária prezidenta SR, ktorá avizovala, že Kiska vymenuje sudcov aj z menšieho zoznamu vrátane nového predsedu košického súdu.

Prezident môže čakať na 18 mien

Ústavný súd SR pritom funguje od 16. februára v značne obmedzenom režime, keď na ňom zostali pôsobiť iba štyria sudcovia z trinástich.

„Prezident neporuší ústavu, ak by čakal na plný počet 18 kandidátov, pretože ústava hovorí, že parlament má navrhnúť prezidentovi dvojnásobný počet kandidátov na uvoľnené miesta sudcov, a kým si túto povinnosť nesplní, prezident nie je povinný vymenovať nikoho. Avšak v prípade, že sa prezident rozhodne vymenovať polovicu z neúplného zoznamu kandidátov, môže takýto postup odôvodniť potrebou zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov, čiže ústavu neporuší,“ povedal Kubina.

Zvolených osem kandidátov

Podľa slov Kubinu existuje aj právny názor, pri ktorom by mohol prezident vymenovať úplne všetkých uchádzačov, ktorých zvolili poslanci, pretože ich je menej ako neobsadených miest na Ústavnom súde SR. „Poznám aj tento právny názor, ale nemyslím si, že je správny,“ dodal Kubina.

Poslanci NR SR v stredajšej tajnej voľbe zvolili šiestich kandidátov, k Ivanovi Fiačanovi, Petrovi Molnárovi, Rastislavovi Kaššákovi, Ľubošovi Szigetimu, Daniele Švecovej a Michalovi Trubanovi pribudol vo štvrtok Miloš Maďar a Pavol Malich.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR