Prezident Kiska diskutoval s košickými študentmi a županom Trnkom o korupcii aj ústavných sudcoch

Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska Foto: SITA

KOŠICE 21. decembra (WebNoviny.sk) – Korupcia, školstvo a doprava boli hlavnými témami, o ktorých hovoril prezident Andrej Kiska na štvrtkovom stretnutí s novým predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom a so študentmi Gymnázia na Šrobárovej ulici v Košiciach.

Problémy s korupciou a zdravotníctvom

Ako na brífingu po skončení návštevy gymnáziá uviedol Kiska, mladí ľudia sa ho pýtali na problémy s korupciou, školstvom, zdravotníctvom. Zaujímalo ich, akú vysokú školu na Slovensku by im odporučil.

„Apeloval som na nich, aby boli pri výbere školy nároční na seba, aby si nevyberali školy, kde sa dá ľahko dostať a ľahko ich absolvovať, lebo potom budú mať problém s uplatnením. Pokojne nech idú študovať aj do zahraničia, nech aj tam chvíľku žijú, ale nech sa potom vrátia, lebo ich potrebujeme u nás doma,“ povedal Kiska.

Pokiaľ ide o korupciu prezident povedal, že sa dá riešiť len vtedy, keď je to postavené ako priorita, keď každý jeden človek, každý jeden politik začne od seba a skončí s korupciou.

Otázku vymenovania sudcov nechcel riešiť

Kiska odpovedal aj na otázku týkajúcu sa menovania troch ústavných sudcov a uviedol, že túto otázku už považuje za uzavretú. Dodal, že bude pokračovať v zápase za lepšie súdnictvo.

„Teraz je úlohou národnej rady a vlády, aby splnila svoje programové vyhlásenie, preto za chvíľku bude treba meniť deviatich ústavných sudcov,“  povedal prezident a verí, že dovtedy budú schválené už nové, jasné a prísne pravidlá na výber ústavných sudcov.

Ako uviedol Trnka, s prezidentom o školstve hovorili aj v súvislosti so strednými školami, ktoré sú v súčasnosti v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov. Podľa Trnku by sa stredné školy nemali presúvať opäť pod štát, ako to navrhuje premiér Fico.

„Ja to beriem ako unáhlené vyjadrenie, rozhodnutie v Bratislave, a nie je to najšťastnejšia cesta,“ povedal Trnka a dodal, že tá župa je bližšie k stredným školám ako Bratislava.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)