Prezident Kiska by mal vysvetliť financovanie svojej kampane, vyhlásil premiér Pellegrini

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SMER SD: Pracovný snem strany
Podpredseda strany Smer-SD a predseda vlády SR Peter Pellegrini Foto SITA/Martin Medňanský.

BRATISLAVA 19. mája (WebNoviny.sk) – Pri nákupe novej vojenskej techniky sú podmienkami: najmodernejšie technické parametre, štandardy NATO a primeraná cena. V diskusnej relácii Sobotné dialógy RTVS to uviedol predseda vlády Peter Pellegrini.

„Ak hovoríme, že musíme kúpiť niekoľko desiatok vozidiel 8×8, tak to nie je preto, že si to vymysleli slovenskí generáli, ktorí majú predstavu o našej armáde, ale my musíme splniť nejaké podmienky,“ povedal s tým, že SR tak ide napĺňať záväzky voči NATO. „Sme súčasťou NATO a zaviazali sme sa, že časť armády bude disponovať takým prostriedkami, aké od nás budú očakávať naši spojenci,“ zdôraznil.

Materiály podliehajú utajeniu

O samotnom nákupe pritom podľa premiéra nerozhoduje minister obrany, ale vláda. „Ja ako predseda vlády predložím na vládu materiál, aby vláda rozhodla o nákupe vtedy, keď budem osobne stotožnený s tým, že SR vynaloží prostriedky efektívne, účelne a presne na to, na čo ich v oblasti vyzbrojovania vynaložiť má,“ zdôraznil Pellegrini. Doplnil, že nákup bojovej techniky je špecifickým nákupom. „Mnoho z materiálov sa ani nemôže zverejňovať, pretože podliehajú utajeniu,“ skonštatoval.

Pokiaľ ide o situáciu v rezorte vnútra, ministerka Denisa Saková má podľa premiéra voľnú ruku pri výbere nového dočasného policajného prezidenta. „Ona bude musieť ukázať tým, koho nominuje, ako úprimne to v skutočnosti myslí,“ povedal Pellegrini s tým, že na miesto dočasného prezidenta Policajného zboru je potrebné vymenovať človeka, ktorý „nebude vzbudzovať akékoľvek pochybnosti, že by polícia mohla konať nejakým spôsobom politicky alebo pod tlakom nejakých skupín alebo vzťahov“.

Do konca tohto roka by pritom premiér podľa vlastných slov chcel mať hotový nový zákon o voľbe policajného prezidenta.

Prezident Kiska by mal pôsobiť nadstranícky

Vyjadril sa tiež k medializovanému vyjadreniu prezidenta Andreja Kisku, že zákon v navrhovanom znení bude vetovať. Podľa Pellegriniho je vyhlásenie prezidenta „trochu viac politické“. „Ja si nemyslím, že je šťastné, keď prezident dopredu, ešte počas medzirezortného pripomienkového konania, odkazuje vláde alebo parlamentu, že nech si príjme čo chce, on to nepodpíše. To mi nepríde hodné nadstraníckeho prezidenta,“ povedal premiér s tým, že prezident by mal počkať, čo mu predložia na podpis.

Predseda vlády zároveň skonštatoval, že berie na vedomie, že súčasný prezident sa už nebude druhýkrát uchádzať mandát. „Pán prezident si možno svojím rozhodnutím otvoril dvere pre prípadné iné politické pôsobenie na politickej scéne ale chcem pripomenúť, že pán prezident je ešte stále do budúceho roka hlava štátu a mal by pôsobiť nadstranícky, a tak, ako sa na prezidenta patrí,“ povedal Pellegrini.

Zároveň skonštatoval, že v prípade údajných nezrovnalostí vo financovaní volebnej kampane by prezident mal na pôde parlamentu záležitosť vysvetliť. „Ak sa pán prezident chce do budúcna, po skončení svojho prezidentského mandátu, postaviť na čelo nejakej politickej strany, alebo chce iným spôsobom podporovať nejakú politiku, tak si myslím, že najprv by mal vysvetliť aj tieto záležitosti,“ skonštatoval.

Ministerka Matečná urobila veľa pozitívnych vecí

Premiér sa v relácii vyjadroval aj ku kauzám v rezorte pôdohospodárstva. Na margo vyjadrení generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý sa vyjadril o chorom systéme v rámci správy záležitostí poľnohospodárov a dotácií, Pellegrini povedal, že sa mu zdajú príliš odvážne. To čo sa mohlo stať v roku 2016 sa už podľa premiéra dnes stať nemôže, a to vzhľadom na zmenu legislatívy a prijaté opatrenia. „Ten priestor na nekalé praktiky sa vytesňuje,“ povedal s tým, že nefunkčný systém je nutné postupne likvidovať.

„Časti tej chobotnice sme už odstrihli, pretože na tom rezorte sa naozaj veľa vecí aj spravilo,“ uviedol. Zodpovednosť za udalosti v rokoch minulých má pritom podľa Pellegriniho každý ústredný orgán štátnej správy, teda aj polícia, prokuratúra alebo súdy.

Pokiaľ ide o ministerku Gabrielu Matečnú, v prípade že zlyhala, treba o tom predložiť dôkazy. „Zatiaľ som v jej konaní ja osobne neobdržal veci, ktoré by spochybnili jej kompetenciu viesť rezort. Urobila za dva roky veľa pozitívnych vecí,“ povedal s tým, že Matečná by sa teraz mala stať symbolom zmien a pripraviť ďalšiu sériu vážnych opatrení, ktoré ukážu, že takéto konanie na Slovensku viac nebude možné.

Na postup polície má dohliadať prokuratúra

Predseda vlády sa vyjadril aj k medializovanej kauze zadržaného mobilného telefónu českej investigatívnej novinárky Pavly Holcovej. Ako zdôraznil, nechce byť v tomto prípade sudcom medzi prioritou vyšetriť vraždu a ochranou novinára v takej miere, „že sa nemožno ani dotknúť mobilného telefónu novinárky, aj keď by to mohlo osvetliť vraždu a vraha“.

Podľa Pellegriniho má na postup polície dohliadať prokuratúra, ktorá prípad dozoruje. „Nech polícia robí všetko pre to, aby vraha našla. A ak sú na to potrebné aj takéto zásahy, ak sú v zmysle zákona a v zmysle predpisov a pod kontrolou prokuratúry, ktorá jedná, má právo povedať, či sa koná správne, alebo nie, tak nech sa tak deje,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaDenisa SakováGabriela MatečnáJán KuciakJaromír ČižnárPavla HolcováPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR