Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Prezident Kiska menoval nových rektorov a profesorov vysokých škôl, ich úlohu označil za zásadnú

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v utorok vymenoval sedem rektorov vysokých škôl a 19 profesorov. Nových profesorov budú mať napríklad odbory normálna a patologická fyziológia, evanjelická teológia či farmakológia.

Zaželal im šťastie a energiu

Prezident vo svojom príhovore zdôraznil: „V tlaku na kvalitnejšie vzdelávanie, vedu a výskum na Slovensku vnímam vašu úlohu ako zásadnú a nenahraditeľnú. A pri jej plnení vám želám veľa šťastia v osobnom živote a dostatok energie, nápadov a trpezlivosti v pracovnom a akademickom živote.“

Medzi vymenovanými rektormi je nový rektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Roman Boča, ktorý pôsobí na univerzite 15 rokov. Je odborníkom v oblasti anorganickej chémie, v roku 2011 získal ocenenie Vedec roka. Medzi priority vo funkcii rektora zaradil zvýšenie zdrojov financovania univerzity o 30 až 50 percent nad rámec dotácie, zlepšenie postavenia univerzitných učiteľov, stabilizáciu garantov štúdia či zlepšenie čerpania fondov Európskej únie.

Novým rektorom Žilinskej univerzity v Žiline je Jozef Jandačka, ktorý vystriedal Tatianu Čorejovú. Stal sa tak 11. rektorom univerzity. Vyštudoval Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline (dnešná Žilinská univerzita), odbor strojárska technológia. V roku 1993 získal titul CSc., v roku 1999 titul docent a v roku 2010 sa stal profesorom. V rokoch 2006 – 2014 bol vedúcim Katedry energetickej techniky Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity.

Staronový rektor

Do kresla rektora Univerzity Konštantína Filozofa sa po štyroch rokoch vracia Libor Vozár. Vozár bol rektorom nitrianskej univerzity od roku 2006, potom ho opätovne zvolili v roku 2010. Tretíkrát už podľa zákona kandidovať nemohol, v roku 2014 ho nahradil Ľubomír Zelenický.

Prezident Andrej Kiska vymenoval aj dve ženy, ktoré si sadnú do kresla rektora. Klaudia Halászová je prvá žena, ktorá stojí na čele Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Predtým bola dekankou Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva. Na rektorskom poste vystrieda Petra Bielika, ktorý viedol univerzitu dve funkčné obdobia a tretí raz za sebou už podľa zákona kandidovať nemohol.

Edita Hekelová je rektorkou Vysokej školy manažmentu v Trenčíne od roku 2014. Hekelová je absolventkou Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Počas svojho pôsobenia vychovala, vyškolila a vzdelávala stovky slovenských i zahraničných študentov a v rámci spolupráce s praxou viedla školenia v oblasti kvality v desiatkach slovenských firiem.

Vymenovaných rektorov dopĺňa Tomáš Lengyelfalusy z Vysokej školy DTI v Dubnici nad Váhom a Peter Šimko zo Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.

Odporúčané články

Na Slovensku dlhodobo zlyhávajú štátne inštitúcie v oblasti poľnohospodárstva, tvrdí Kiska Prezident Kiska by mal vysvetliť financovanie svojej kampane, vyhlásil premiér Pellegrini

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.