Video: Prezident Kiska oznámil, že nezaloží politickú stranu a nebude sa uchádzať ani o post premiéra

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš
  • aktualizované 12. apríla o 13:39

BRATISLAVA 12. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska nebude zakladať politickú stranu, nebude kandidovať do NR SR, a tým pádom neuvažuje ani o funkcii premiéra.

To, či bude opätovne kandidovať na najvyššiu ústavnú funkciu ako nezávislý, nestranícky kandidát, oznámi do konca septembra 2018. Vyplýva to zo slov prezidenta Andreja Kisku zverejnených na jeho facebookovom konte.

Kiska tak reagoval na dohady o tom, či bude v roku 2020 kandidovať do NR SR a prípadne sa uchádzať o kreslo premiéra. Doteraz jeho vyjadrenia neboli jednoznačné. Prezidentovo rozhodnutie súvisí aj s tým, že jeho manželka Martina Kisková čaká v auguste tretie dieťa. Je to po prvýkrát v histórii SR, keď sa prezidentovi alebo premiérovi počas výkonu funkcie narodí dieťa.

SaS je s Kiskom spokojná

Strana Sloboda a Solidarita nevidí žiaden dôvod, pre ktorý by prezident Kiska nezískal ich podporu, ak sa rozhodne opätovne kandidovať na post prezidenta.

„Rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku berieme na vedomie. Nepochybujeme, že k nemu dospel po zrelej úvahe, v ktorej zohľadnil nielen svoj rodinný život, ale aj záujmy štátu. S tým, ako sa zhostil funkcie prezidenta, sme spokojní. Andrej Kiska stojí za občanmi a dôstojne reprezentuje Slovenskú republiku v zahraničí. Ak sa rozhodne kandidovať v druhom volebnom období, dnes nevidíme žiaden dôvod, pre ktorý by nezískal našu podporu,“ píše sa v stanovisku najväčšej opozičnej strany.

Remišová prezidentovi gratuluje

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý sa nečuduje, že prezident Kiska nevstúpi do straníckej politiky. „Andrej Kiska vykonáva svoju prezidentskú službu veľmi dobre a dúfam, že ju bude vykonávať čo najdlhšie. Stranícka politika na Slovensku je veľmi brutálna, a preto sa mu nečudujem, že do nej nechce vstúpiť,“ uviedol Beblavý.

Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) prezidentovi k rozhodnutiu gratuluje. „Niet divu, že pán prezident nechce zakladať stranu, rodina a deti sú dôležitejšie ako politika. To len potvrdzuje, že ľudí, ktorí by chceli ísť do politiky nie kvôli vyciciavaniu štátu, ale kvôli službe ľuďom, je ako šafranu. Nuž, budeme si musieť vystačiť s tým, čo máme, spojiť sily a ukázať ľuďom, že existuje alternatíva, ktorá bude robiť politiku čestne a odborne,“ vyjadrila svoj názor na facebooku Remišová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMiroslav BeblavýVeronika Remišová