Prezident Kiska nemá pri demisii ministra Lajčáka veľa ústavných možností

Miroslav Lajčák, Andrej Kiska
Zľava: Odstupujúci minister zahraničných veci a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s prezidentom Andrejom Kiskom. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska nemá pri demisii ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smer-SD) príliš veľa ústavných možností. Uviedol to pre agentúru SITA ústavný právnik Peter Kubina, ktorý neprijatie demisie prirovnal k násilnému zotrvávaniu v zamestnaní.

„Ak niekto chce odísť z funkcie, držať ho tam nasilu podľa mňa nemá príliš veľký význam a neviem si ani predstaviť, ako by sa takéto rozhodnutie dalo prakticky realizovať. Demisia nemá časové obmedzenie a ústava jasne nedefinuje, že prezident niečo musí prijať okamžite,“ povedal Kubina.

Demisia pre pakt o migrácii OSN

Miroslav Lajčák podal demisiu oficiálnou cestou v závere pracovného týždňa. Rozhodol sa rezignovať po tom, ako Národná rada SR prijala vo štvrtok uznesenie o nesúhlase s globálnym kompaktom Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii.

„Na jednej strane mu ústava neprikazuje striktne demisiu prijať, ale na druhej strane si ťažko možno predstaviť z ústavného hľadiska, že možno niekoho nútiť vykonávať funkciu, ktorú vykonávať už nechce. Je to podobné ako výpoveď z práce. Nikto vás nemôže nútiť, aby ste v nejakej práci zostali, v prípade odstúpenia z ústavnej funkcie však neexistuje ani žiadna výpovedná doba ani nič podobné,“ povedal Kubina.

Legislatíva platí od čias Mečiara

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) ešte v piatok uviedol, že spraví všetko pre to, aby Lajčák zostal vo svojej funkcii. V súvislosti s jeho možným nástupcom sa spomína meno predsedu strany Smer-SD Roberta Fica. Faktom zostáva, že ak Andrej Kiska prijme Lajčákovu demisiu, následne musí vymenovať jeho nástupcu na návrh predsedu vlády.

Podľa Kubinu nemá Kiska v prípade menovania nového ministra príliš veľa ústavných možností. Táto legislatíva platí od čias vlády Vladimíra Mečiara, keď bol obdobným spôsobom menovaný ministrom Ivan Lexa.

„Keďže nejde o výmenu celej vlády, ale iba o ministra, tak v takomto prípade podľa textu ústavy prezident musí vymenovať člena vlády navrhnutého jej predsedom. To je ten rozdiel oproti situácii, keď sa menila celá vláda, lebo vtedy prezident nemá striktne uloženú povinnosť. V tejto situácii nemá však nejaký extra priestor na manévrovanie,“ doplnil Kubina.

Miroslav Lajčák sa má dnes stretnúť s premiérom Pellegrinim a následne v utorok s prezidentom. Či svoju demisiu nakoniec stiahne, je v súčasnosti nejasné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaIvan LexaMiroslav LajčákPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRSMER-SDVláda SR