Prezident Kiska podpísal symbolické zvýšenie platov ústavných činiteľov o jedno euro

Andrej Kiska
Exrezident Slovenskej republiky Andrej Kiska Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Platy ústavných činiteľov, ktoré mali doposiaľ zmrazené, stúpnu od januára mesačne o jedno euro. Dnes to podpisom odobril prezident Andrej Kiska. Zmena platov ústavných činiteľov prešla v parlamente 7. decembra vďaka pozmeňujúcemu návrhu k vládnemu návrhu novely zákona o dani z pridanej hodnoty.

Zákon o dani z pridanej hodnoty

Návrh novely predložil po dohode s ministerstvom financií poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD), keďže návrh nepriamo súvisí s vládnym návrhom novely zákona o dani z pridanej hodnoty. Po tomto zvýšení chcú lídri vládnych strán Robert Fico (Smer-SD), Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) začiatkom budúceho roka priniesť systémové riešenie, ktoré upraví zvyšovanie platov, aby zabránili radikálnemu nárastu platov ústavných činiteľov. Doteraz sa platy každoročne od roku 2011 zmrazovali.

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) po tom, čo v NR SR neprešlo zmrazovanie platov, hrozil pádom vlády. Nakoniec platy ústavných činiteľov stúpnu o jedno euro. „Urobili sme to preto, aby sme otvorili diskusiu, ako odstraňovať deformácie v platoch ústavných činiteľov a zástupcov štátu v rôznych akciových spoločnostiach a ústredných orgánoch štátnej správy,“ povedal vtedy Fico s tým, že to nebude jednoduchá práca, lebo musia nastaviť kritériá a koeficienty, od ktorých sa budu odvíjať platy zástupcov štátu.

Zmrazovanie platov neprešlo

„A začíname diskutovať o nových parametroch novej právnej úpravy do budúcnosti, ktorá nemôže kopírovať starú úpravu, lebo tie skoky v platoch boli enormné,“ dodal Fico.

Novela zákona o dani z pridanej hodnoty reaguje predovšetkým na skúsenosti z aplikačnej praxe a prináša technické zmeny. Novinkou v zákone však bude oslobodenie od dane pre tovar, ktorý sa platiteľ dane rozhodne bezodplatne darovať na základe zmluvy s rezortom vnútra ako súčasť humanitárnej a dobročinnej činnosti do tretích krajín. Novela nadobudne účinnosť 1. januára 2018 a jej finančné dopady by podľa odhadov rezortu financií nemali prekročiť jeden milión eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaBéla BugárRobert Fico
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR