Prezident Kiska poprial slovenským vojakom v Afganistane pokojné sviatky

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska sa dnes spojil s tromi veliteľmi slovenských vojakov v zahraničí. Hlavu štátu zaujímalo, ako budú tráviť jednotlivé posádky vianočné sviatky, oslavy Nového roka a či majú tradičné slovenské jedlá a dobré spojenie s domovom.

Ryba a zemiakový šalát

Najskôr telefonoval s podplukovníkom Romanom Majerčiakom, ktorý velí slovenským vojakom v Afganistane. Práve tu je najhoršia situácia z pohľadu bezpečnosti. Majerčiak informoval prezidenta o tom, ako budú tráviť vojaci sviatky, okrem tradičných domácich jedál majú vojaci k dispozícii aj športoviská či filmy.

Ako druhému telefonoval prezident podplukovníkovi Danielovi Drganovskému, ktorý velí slovenskej posádke v Bosne a Hercegovine. Aj tu čakajú vojakov športové aktivity, budú mať tradičný medzinárodný florbalový turnaj. Na štedrovečernom stole nebude chýbať tradičná kapustnica, ryba či zemiakový šalát.

Prezident je právom hrdý

Poslednému prezident Kiska telefonoval podplukovníkovi Jaroslavovi Markovi na Cyprus. Bezpečnostná situácia je porovnateľná s Bosnou, podľa slov plukovníka prevládajú drobné civilné incidenty, ktoré nepredstavujú výraznejšie bezpečnostné riziká. Slovenských vojakov na Cypre čaká medzinárodné vianočné menu, spoločne s kolegami z Poľska, Ukrajiny či Srbska a turnaj v hokejbale.

Kiska na záver všetkým veliteľom pripomenul, že je na nich patrične hrdý, a že ich práca má dôležitý význam pre udržateľnosť mieru v oblastiach, kde pôsobia. Celkovo je momentálne v zahraničí 272 profesionálnych vojakov, z čoho je približne 10 percent žien. Zhruba 25 percent z celkového počtu vojakov, bude mať počas vianočných sviatkov dovolenku, zvyšok si musí plniť pracovné povinnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska