Prezident Kiska poslal sústrastný telegram Zemanovi a Dudovi v súvislosti s banským nešťastím

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

BRATISLAVA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska v piatok poslal sústrastný telegram prezidentovi Českej republiky Milošovi Zemanovi a prezidentovi Poľskej republiky Andrzejovi Dudovi v súvislosti s následkami banského nešťastia pri Karvinej.

„Vážený pán prezident, s veľkým zármutkom som prijal správu o tragickom banskom nešťastí v Českej republike pri Karvinej, ktoré si vyžiadalo životy mnohých poľských občanov a občanov Českej republiky. Aj toto nešťastie je smutným dôkazom, ako veľmi ťažká, náročná a nebezpečná je práca baníkov a že si za ňu zaslúžia náš rešpekt a uznanie. V mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v mene svojom, vyjadrujem Vám, rodinám a blízkym obetí úprimnú sústrasť a zraneným skoré uzdravenie,“ napísal v telegrame prezident. Informovala o tom Henrieta Hajtová z tlačového odboru Kancelárie prezidenta.

Výbuch metánu v uhoľnej bani pri českom meste Karviná si vo štvrtok vyžiadal 13 mŕtvych baníkov. Nešťastie sa stalo v obci Stonava 880 metrov pod povrchom v severnej časti bane ČSM, ktorá patrí ťažobnej spoločnosti OKD.

Hovorca Ostravsko-karvinských dolů (OKD) Ivo Čelechovský potvrdil, že sa banské nešťastie stalo o 17:16, keď sa vznietil metán a „zapríčinil devastáciu niektorých pracovísk v bani“. Práce v podzemí okamžite zastavili a všetky pracovné čaty povolali na povrch. „V podzemí zasahuje banská záchranná stanica, ktorá musí dôkladne zrekognoskovať terén, pretože je zle prístupný,“ cituje Čelechovského spravodajský portál iDNES.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaAndrzej DudaMiloš Zeman