Prezident Kiska poveril Pellegriniho dočasným vedením ministerstva kultúry

Peter Pellegrini, Andrej Kiska
Prezident Andrej Kiska s Petrom Pellegrinim, ktorého poveril zostavením vlády. Foto: archívne, SITA/Kancelária prezidenta SR.
  • aktualizované 7. marca, 17:52

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska v stredu poveril dočasným vedením ministerstva kultúry Petra Pellegriniho (Smer-SD). Vicepremiéra prijal o 15:30 v Prezidentskom paláci po stretnutiach s predstaviteľmi opozičných hnutí Sme rodina – Boris Kollár a OĽANO.

Prezident je znepokojený tým, že ani týždeň po ohlásenej demisii Mareka Maďariča do dnešného dňa, t. j.  do stredy,  nemá od vlády návrh mena na riadneho ministra. „Očakávam od premiéra, že túto situáciu v krátkom čase vyrieši,“ konštatoval Kiska vo vyhlásení pre médiá potom, ako určil podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho za člena vlády, ktorý bude dočasne spravovať veci ministra kultúry.

Prevzal si ministerstvo od Maďariča

Pellegrini priamo z Prezidentského paláca smeroval do neďalekého sídla Ministerstva kultúry SR, aby sa stretol s odchádzajúcim ministrom Marekom Maďaričom (Smer-SD), štátnymi tajomníkmi rezortu a oficiálne prevzal riadenie ministerstva. Okrem poverenia dočasným vedením ministerstva s prezidentom podľa Pellegriniho hovorili aj o aktuálnej politickej situácii, vicepremiér však k téme nechcel nič povedať.

Ako Pellegrini povedal, urobí všetko pre bezproblémový chod ministerstva kultúry a všetky organizácie, ktoré pod neho patria. Svoje poverenie vníma ako technické a dočasné. „Samozrejme sa ho budem snažiť naplniť najlepšie ako viem, ale rezort je po ministrovi Maďaričovi plne funkčný, má fungujúce štruktúry, štátnych tajomníkov, na chod samotného rezortu by to nemalo mať žiaden vplyv,“ povedal médiám po prijatí dočasného poverenia na vedenie rezortu kultúry Pellegrini.

Hovorí sa o troch-štyroch menách

Nový minister by mal byť podľa Pellegriniho známy potom, ako sa podarí vyriešiť súčasnú situáciu a stabilizovať pomery na Slovensku. Vymenovanie nového ministra kultúry očakáva v nasledujúcich týždňoch. Na mediálne špekulácie o tom, že by novým ministrom kultúry mohol byť niekto z poslancov za Smer-SD v národnej rade, a to buď Dušan Jarjabek, alebo Erik Tomáš, konkrétne neodpovedal. Podľa neho sa hovorí asi o dvoch, troch – štyroch menách.

„Nebudem teraz komentovať, či by to mal byť Erik Tomáš, alebo niekto iný, bude sa vyberať z viacerých kandidátov, ale momentálne má predsedníctvo strany Smer iné problémy, ako hľadať ministra kultúry,“ konštatoval.

„Tak zase, aby som nebol už úplný alibista, že vám nič nepoviem. Určite je medzi tými menami aj jeho meno, bolo by to nelogické, keby tam nebolo, ale ešte raz, je to jedno z troch-štyroch mien, ktoré je dnes na stole a z tých troch-štyroch mien nie je zatiaľ nikto favorit,“ odpovedal na novinársku otázku, či môže ako kandidáta vylúčiť poradcu premiéra a poslanca Erika Tomáša.

Na podotázku, aké sú predpoklady Tomáša na dobrého ministra kultúry, doplnil: „Nie je to osoba, o ktorej je rozhodnuté, že má byť minister, nebudem komentovať jeho kvality, to by boli z mojej strany špekulácie.“

Maďarič v stredu doručil demisiu prezidentovi

Minister kultúry Marek Maďarič oznámil na tlačovej besede v stredu 28. februára, že podáva demisiu. Informoval, že svoje rozhodnutie najskôr v ten deň ráno oznámil premiérovi a predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi a v pondelok 5. marca demisiu doručí prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi.

Maďarič tvrdí, že rozhodnutie podať demisiu je jeho osobné rozhodnutie, ako minister kultúry sa nevie ľudsky vyrovnať s tým, že za jeho pôsobenia bol zavraždený novinár. Maďarič to povedal v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Pred neho ako ministra kultúry vražda novinára stavia vážne otázky, ktoré sa týkajú médií i samotnej vraždy. „Neviem si predstaviť, že budem pokojne sedieť v kresle ministra,“ dodal.

Kiska ocenil Maďaričovo gesto

Prezident v pondelok po prijatí odchádzajúceho ministra kultúry pre médiá uviedol, že demisiu prijme a po dohode s vládou poverí Petra Pellegriniho dočasným riadením ministerstva kultúry.

Kiska si Maďaričovu prácu a aj rozhodnutie podať demisiu cení. „Veľmi som ocenil jeho politické gesto. Myslím si, že mnohí iní by si mohli brať z neho v tomto smere príklad,“ povedal prezident a Maďaričovi poďakoval v mene mnohých pracovníkov kultúry.

Absolvent filmovej a televíznej dramaturgie a scenáristiky na Vysokej škole múzických umení Marek Maďarič (1966) bol ministrom kultúry vo všetkých vládach Smeru, a to v rokoch 2006 až 2010 v koaličnej vláde Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS, v rokoch 2012 až 2016 v jednofarebnej vláde Smeru-SD a šéfom rezortu kultúry sa opätovne stal v koaličnej vláde Smer-SD, SNS a Most-Híd (2016). Spomedzi ministrov kultúry v ére samostatnej SR tak najdlhšie viedol rezort, spolu 10 rokov.

Po odchode z vlády ostáva členom Smeru a bude si uplatňovať svoj poslanecký mandát ako člen strany Smer. V roku 2016 bol zvolený za poslanca NR SR. Maďarič tvrdí, že ako poslanec parlamentu sa bude riadiť svojím vedomím a svedomím. Po regionálnych voľbách v novembri 2017 sa Maďarič na decembrovom sneme Smeru vzdal funkcie podpredsedu Smeru-SD a zostal radovým členom strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaBoris KollárDušan JarjabekErik TomášJán KuciakMarek MaďaričPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie SMER-SD