Prezident Kiska prijal od skautov Betlehemské svetlo, postupne ho roznesú do miest na Slovensku

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska (vľavo) a skauti, od ktorých prezident prijal Betlehemské svetlo na Námestí sv. Egídia v Poprade. Poprad, 16. december 2018. Foto: SITA/Radoslav Maťaš,

BRATISLAVA 16. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska v nedeľu krátko popoludní prijal od skautskej delegácie Betlehemské svetlo.

Zažiari aj na Lomnickom štíte

Ako ďalej agentúru SITA informoval koordinátor Betlehemského svetla Marián Suvák, súčasťou delegácie na čele s náčelníkom Slovenského skautingu Petrom Linekom boli skautky z Bratislavy, ktoré získali titul Družina roka 2018.

„Plamienok z Betlehema odovzdali skauti ľuďom počas slávnostnej svätej omše o 16:30 v kostole Najsvätejšieho Spasiteľa na Hlavnom námestí v Bratislave, kde bude rovnako ako vo väčšine slovenských kostolov k dispozícii pre verejnosť až do Vianoc,“ uviedol Suvák.

Počas posledného víkendu pred Vianocami, v sobotu 22. decembra, budú už od skorého rána skautské posádky roznášať svetlo vlakmi po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 330 miest a obcí a všade tam, kde nie je vlakové spojenie. Betlehemské svetlo zažiari aj na najvyššie položenom obývanom mieste na Slovensku, na Lomnickom štíte.

Prevzali ho od rakúských skautov

Betlehemské svetlo dievčatá a chlapci zo Slovenského skautingu postupne prinesú do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc. Na roznášaní Betlehemského svetla sa každý rok dobrovoľne zúčastňujú stovky skautov a ich počet neustále rastie.

Slovenskí skauti v sobotu vo večerných hodinách priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo, ktoré prevzali od rakúskych skautov počas slávnostnej ceremónie v Linzi. V nedeľu ráno odovzdali svetlo počas svätej omše vo Svite poľským skautom a v Užhorode skautom z Ukrajiny.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru a jednoty – spoločných univerzálnych hodnôt vlastných ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska