Prezident Kiska prijal šéfa projektu Hodnoty za peniaze, v príprave je analýza platov úradníkov

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Projekt Hodnota za peniaze na Slovensku funguje už dva roky. Za toto obdobie sa podľa šéfa Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) na ministerstve financií Štefana Kišša projekt v slovenskom verejnom priestore etabloval a prináša reálne výsledky.

Vecná debata

„Zrevidovali sme takmer polovicu verejných výdavkov a pozeráme sa na veľké investičné projekty od dopravy cez zdravotníctvo až po obranu,“ skonštatoval po stredajšom stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktorý ho prijal práve pri príležitosti druhého výročia fungovania projektu. „Mali sme vecnú debatu o projekte,“ dodal Kišš v nadväznosti na stretnutie s prezidentom.

V uplynulých mesiacoch sa tím štátnych analytikov venoval najmä projektom v doprave, a to diaľničným. Práve pri posudzovaní výhodnosti takýchto projektov sa pritom v minulosti neraz dostali do sporu s vedením rezortu dopravy. Kišš však tvrdí, že už sa obe strany naučili spolu diskutovať. „Našli sme si k sebe cestu a výsledkom sú hodnotenia viacerých projektov a aj reálna úspora na budúcich investičných projektoch,“ konštatoval.

Úspora už pri verejnom obstarávaní

Ako príklad uviedol obchvat Prešova či úsek rýchlostnej cesty Mýtna – Lovinobaňa. Tieto úseky sú podľa Kišša v súčasnosti pripravené tak, že už pri verejnom obstarávaní bola dosiahnutá úspora radovo v desiatkach až stovkách miliónov eur.

Doprava bude podľa neho určite významnou témou v projekte Hodnoty za peniaze aj v nasledujúcich rokoch. V tomto sektore sú totiž v príprave projekty v celkovej hodnote až 30 mld. eur. Aktuálne však ekonómovia z ÚHP pracujú na analýze platov vo verejnej správe. „Pozrieme sa na to, koľko zamestnancov štátu je na Slovensku, či sú ohodnotení adekvátne a aké výsledky za to občania majú,“ dodal Kišš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiskaštefan kišš
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR