Prezident Kiska pripomenul novým ministrom dôveru ľudí, s Druckerom našli spoločnú reč

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – Oveľa náročnejšie a dôležitejšie, ako uchádzať sa o dôveru poslancov NR SR, je získať dôveru verejnosti. O úspechu či neúspechu novej vlády bude rozhodovať hĺbka a razantnosť opatrení, otvorenosť a transparentnosť.

Prezident Andrej Kiska ako hlava štátu nedovolí, aby ministri a ministerky v novej vláde Petra Pellegriniho zabudli na získavanie dôvery verejnosti. Kabinet však môže počítať s jeho podporou pre všetky opatrenia, ktoré môžu obnoviť dôveru v štát. Prezident Andrej Kiska to povedal vo štvrtok vo svojom príhovore po vymenovní novej vlády SR.

Mimoriadne zložitá úloha pre ministrov

Ministrom zároveň zablahoželal a poprial im veľa energie, síl, odhodlania, veľa síl pri službe verejnosti. V súčasnej napätej atmosfére to bude mimoriadne zložitá úloha, dodal Kiska.

Pripomenul, že od ohavnej vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynul mesiac, počas ktorého bolo povedaných veľa slov o stave našej spoločnosti, o dôvere v inštitúcie, ktorých úlohou je zabezpečiť spravodlivosť, o pevnosti základov, na ktorých stojí náš štát.

„Možno zaznelo až príliš veľa slov, ale bolo urobených príliš málo činov, aby sa atmosféra upokojila,“ povedal Kiska. „Dnes sme pri menovaní nových členov preto, lebo boli zavraždení dvaja mladí ľudia,“ pokračoval prezident.

Dodal, že na nedôveru v spoločnosti nemožno reagovať krikom, aroganciou či ignoráciou podozrení, že organizovaný zločin siaha na najvyššie miesta slovenskej politiky. Prezident je preto rád, že s novým ministrom vnútra Tomášom Druckerom našiel zhodu na tom, že treba vymeniť vedenie polície.

Noví členovia Pellegriniho vlády

Prezident Andrej Kiska vo štvrtok vymenoval členov novej vlády Petra Pellgriniho a odovzdal im menovací dekrét.  Členmi novej vlády za najsilnejšiu koaličnú stranu Smer-SD sú podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, minister hospodárstva Peter Žiga, minister vnútra Tomáš Drucker, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Členovia vlády za Slovenskú národnú stranu sa oproti tretej vláde Roberta Fica nezmenili – Gabriela Matečná ostáva podpredsedníčkou vlády a ministerkou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Martina Lubyová pokračuje ako ministerka školstva, vedy, výskumu a športu, a Peter Gajdoš ostáva ministrom obrany.

Most-Híd budú vo vláde zastupovať podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos, minister dopravy a výstavby Árpád Érsek a ministrom spravodlivosti sa stal Gábor Gál.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáAndrej KiskaÁrpád ÉrsekGabriela MatečnáJán KuciakJán RichterLászló SólymosĽubica LaššákováMartina LubyováMiroslav LajčákPeter GajdošPeter KažimírPeter PellegriniPeter ŽigaRichard RašiTomáš Drucker