Prezident Kiska pripomenul výrok Masaryka „Nebát se a nekrást“ a dovolil si ho doplniť

VÝROČIE: Oslavy podpisu Martinskej deklarácie
Prezident SR Andrej Kiska počas príhovoru pri príležitosti celonárodných osláv podpisu Deklarácie slovenského národa v Martine. Martin, 30. október 2018. Foto: SITA/Milo Fabian.

MARTIN 30. októbra (WebNoviny.sk) – „Ako prezident nepoznám dve krajiny, ktoré by si k sebe boli bližšie, ako je Česko a Slovensko. Vždy, keď zaznejú hymny spolu, tak ma to chytí za srdce,“ uviedol v utorok prezident SR Andrej Kiska počas celoslovenských osláv stého výročia vzniku Československa.

Československo nevznikalo jednoducho

Podľa Kisku Československo pred sto rokmi nevznikalo jednoducho a bol to náročný proces.

„Za vznikom ČSR stáli otcovia nášho štátu štátnik T. G. Masaryk a nesmierne charizmatický M. R. Štefánik, ktorý stál za vznikom Československých légií,“ priblížil s tým, že práve légie boli jedným z kľúčových faktorov pri uznaní ČSR.

Súčasná slovenská hlava štátu na záver príhovoru prítomným pripomenula výrok prvého prezidenta Československa T. G. Masaryka – Nebát se a nekrást. „A ja si dovolím doplniť – nezabúdať a nevzdávať sa,“ dodal Kiska.

Martinská deklarácia

Martinskou deklaráciou sa predstavitelia národno-politického života Slovákov prihlásili k novovzniknutému Československu a právu národov na sebaurčenie.

Viac ako 200 predstaviteľov verejného života podpísalo toto prehlásenie v Turčianskom sv. Martine 30. októbra 1918, dva dni po vyhlásení spoločného štátu Čechov a Slovákov v Prahe.

Založenie Československej republiky vyhlásili predstavitelia českého politického života spolu so zástupcom Slovákov Vavrom Šrobárom v Prahe 28. októbra 1918. V nedeľu sme si tak pripomenuli 100. výročie tejto historickej udalosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaM. R. Štefánik