Prezident Kiska sa stretol so splnomocnencom pre rómske komunity, nevyhol sa ani kritike

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 15. januára (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska ocenil snahu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza pri presadzovaní systematických riešení, zameraných na vzdelávanie a výchovu mladej generácie rómskych detí, odstraňovanie nelegálnych osád a prácu na komunitnej úrovni.

Agentúru SITA o tom informoval poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan po pracovnom rokovaní Kisku s Ravaszom. Naopak, prezident kriticky vníma snahy o represiu voči rómskej menšine bez skutočnej snahy riešiť príčiny problému. Kriminalita v osadách je najmä dôsledkom života v zlých podmienkach, v chudobe, bez vzdelania.

Prezident preto očakáva konštruktívne riešenia zamerané napríklad na to, aby umožnili mladým Rómom získať potrebné vzdelanie a príležitosti, ktoré budú prínosom pre nich aj pre celú krajinu. Zdôraznil, že hoci politici o tejto téme rozprávajú, poctivé ciele, konkrétne záväzky a skutočné riešenia z ich strany chýbajú.

Kiska zároveň pozval zástupcov úradu splnomocnenca na diskusiu venovanú téme Rómov a ich začleňovaniu do spoločnosti, ktorú hlava štátu organizuje vo štvrtok 25. januára v Prešove. Debata bude prvou v sérii aktivít, ktorými chce hlava štátu upozorniť na dôležitosť riešenia tohto problému.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ábel RavaszAndrej Kiska