Prezident Kiska sa v Nórsku stretne s kráľom, navštívi aj centrum pre výskum rakoviny

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) – Na historicky prvú oficiálnu návštevu slovenskej hlavy štátu v Nórsku odcestuje prezident Andrej Kiska. Návšteva na koná na pozvanie kráľa Haralda V., potrvá od pondelka 4. júna do stredy 6. júna.

Stretne sa aj s kráľovskou rodinou

Hlavným cieľom je prehĺbenie bilaterálnych vzťahov a ich ďalší rozvoj, najmä v oblasti inovácií, výskumu a vývoja a nových technológií. Dôležitou súčasťou rozhovorov bude aj ochrana životného prostredia a poskytovanie pomoci pri rozvoji Slovenskej republiky z Nórskych fondov. Informovala o tom Henrieta Hajtová z tlačového odboru Kancelárie prezidenta.

Okrem stretnutia s kráľom Haraldom a členmi kráľovskej rodiny bude prezident rokovať s predsedníčkou vlády Ernou Solbergovou a predsedníčkou parlamentu Tone WilhelmsenTroenovou. Zúčastní sa na slávnostnom divadelnom predstavení Slovenského národného divadla, ktoré odohrá hru významného nórskeho dramatika, filantropa a bojovníka za práva malých národov na sebaurčenie Bjornstjerne Bjornsona Nad našu silu 2.

Navštívi centrum na výskum klímy

Andrej Kiska vystúpi aj na slovensko-nórskom podnikateľskom seminári zameranom na budovanie inteligentnej mestskej infraštruktúry, navštívi spoločnosť Wilhelmsen – významného investora na Slovensku a tiež Oslo Cancer Cluster, ktoré je popredným svetovým centrom pre výskum rakoviny.

V meste Bergen sa stretne s predstaviteľmi Media City, čo je centrum pre rozvoj inovácií v oblasti médií a navštívi centrum pri Univerzite v Bergene Bjerknes, ktoré sa zameriava na výskum klímy. Slovenská akadémia vied podpíše s Univerzitou v Bergene Memorandum o porozumení.

Prezidenta Kisku bude na ceste sprevádzať minister životného prostredia László Sólymos, štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla, štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec, predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík a skupina podnikateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaLászló SólymosPavol Šajgalík