U lekára budeme platiť menej, za peniaze sa nepredbehnete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, čakáreň
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) robí poriadok v neprehľadných poplatkoch u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Po novom by už tak pacienti mohli mať jasnejšie v tom, za čo od nich môže lekár žiadať peniaze, a čo je už neoprávnené.

Prednostné vyšetrenie spôsobovalo problémy

Reguláciu zavádza v novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú schválil parlament. Jednou z najväčších zmien, ktoré novela prináša, je zrušenie prednostných vyšetrení.

Tento inštitút končí na návrh poslanca Juraja Blanára (Smer-SD), podľa ktorého v praxi spôsoboval problémy. Blanár poukázal na to, že pacientovi, ktorý riadne čakal na ošetrenie, sa čakanie mnohokrát predlžovalo, pretože ho predbehol ten, čo si zaplatil.

Problematická bola podľa Blanára aj kontrola dodržiavania prednostných hodín. Poukazoval aj na to, že sme jediná krajina široko-ďaleko, ktorá má takýto inštitút.

Vyberať môžu iba administratívne poplatky

MZ zjednodušene vysvetľuje, že po novom už nebude pacient platiť u lekára za nič, čo súvisí s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Lekár bude môcť vyberať iba administratívne poplatky, napríklad za potvrdenie potrebné na vydanie vodičského preukazu, zbrojného pasu či za potvrdenie o zdravotnom stave.

Na druhej strane už nespoplatní prednostné vypísanie receptu, návleky či vstup do polikliniky. Pacienti by už peňaženku v ambulancii nemali osobitne vyťahovať ani za objednanie na vyšetrenie či vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu.

Lekári nebudú môcť pýtať peniaze ani za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, odporučenie na poskytnutie špecializovanej ambulantnej starostlivosti alebo na poskytnutie ústavnej starostlivosti, ako ani potvrdenie o návšteve. Ministerstvo tvrdí, že tieto potvrdenia sú súčasťou zdravotného výkonu.

Ako vnímate úplatky lekárom?

Cenník musí byť

Zdravotné výkony a služby, za ktoré môžu lekári požadovať úhradu, musia byť obsiahnuté v cenníku. ten musí byť umiestnený vo vstupných priestoroch alebo priestoroch čakárne.

„Lekár bude mať cenník výkonov tak, ako doteraz, pošle ho vyššiemu územnému celku, ktorý ho bude kontrolovať a zároveň bude kontrolovať aj to, či lekár neporušuje zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti, teda či nevyberá aj iné poplatky,“ uviedla riaditeľka komunikačného odboru MZ Zuzana Čižmáriková. Pokuty, ktoré kraj uloží, budú jeho príjmom.

Lekar doktor
Foto: ilustračné, Thinkstock

Úprava bude obmedzovať najmä pacienta

Novela zákona k poplatkom je veľmi zlá, konštatuje Asociácia súkromných lekárov (ASL). Plánuje sa obrátiť na prezidenta, aby ju nepodpísal a vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie. Asociácia odkazuje na ustanovenie v legislatíve, ktoré hovorí, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti (PZS) nie je oprávnený požadovať od poistenca úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá sa plne uhrádza na základe verejného zdravotného poistenia.

Ako uviedol prezident ASL Ladislav Pásztor, v praxi tak akýkoľvek zdravotný výkon na žiadosť pacienta nebude môcť lekár poskytnúť. „Ani v prípade, že to občan vyslovene žiada, a zdravotná poisťovňa na daný výkon zmluvu neuzatvorila. Ide napr. o ultrazvukové vyšetrenie u gynekológov, pretože mnohým gynekológom zdravotná poisťovňa ultrazvukové vyšetrenie neuhrádza,“ skonštatoval Pásztor. Nová úprava podľa neho bude obmedzovať najmä pacienta.

Zlým riešením je aj zrušenie prednostného vyšetrenia

Za zlé riešenie tiež považuje zrušenie prednostného ošetrenia. Ako tvrdí, pacienti tým prišli o službu, ktorú často využívali, lekári o príjem a štátny rozpočet o dane.

ASL presadzuje jasné pravidlá pre priame úhrady tak, aby pacient mal jasno v tom, za čo má platiť, keďže to neuhrádza jeho zdravotná poisťovňa, aby lekár vedel, za čo môže žiadať úhradu a nevyberal aj bizarné poplatky, a aby kontrolné orgány vedeli, čo je v súlade so zákonmi a čo nie je.

Novela má nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2015.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Pásztor