Prezident Kiska už neplánuje vystúpiť v parlamente so správou o stave republiky

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Končiaci prezident Andrej Kiska už neplánuje vystúpiť v Národnej rade SR so správou o stave republiky. Pre agentúru SITA to potvrdil jeho hovorca Roman Krpelan.

Príhovor predniesol počas svojej inaugurácie

So správou o stave republiky vystupoval pred poslancami Kiska počas svojho mandátu pravidelne, vždy okolo 15. júna. Počas svojej inaugurácie mal príhovor, v parlamente vystúpil v rokoch 2015, 2016, 2017 aj 2018. O dva týždne, 15. júna, sa prezidentkou stane Zuzana Čaputová. Aj ona prednesie svoj prejav.

Správy prezidenta o stave republiky pozorne sledovala a komentovala koalícia aj opozícia. Prezident má právomoc vystúpiť v parlamente. Kiska sa poslancom prihovoril aj v mimoriadnych prípadoch, napríklad tento rok pred prvou voľbou kandidátov na ústavných sudcov.

Odlíšil sa od Gašparoviča

Kiska sa touto tradíciou odlíšil od svojho predchodcu Ivana Gašparoviča. Ten sa zákonodarcom prihovoril tesne pred koncom svojho mandátu, 11. júna 2014. Predtým vystúpil v parlamente v roku 2009.

Prezident Andrej Kiska končí vo funkcii prezidenta, 15. júna ho nahradí Zuzana Čaputová. Advokátka v druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa konali 30. marca, porazila eurokomisára Maroša Šefčoviča. Získala 58,4 percenta hlasov. Prezident Kiska avizuje, že po skončení mandátu vstúpi do straníckej politiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaRoman KrpelanZuzana Čaputová