Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident Kiska Juditu Gabonaiovú-Hrenčukovú (na snímke počas vymenovania) v auguste nevymenoval pre vážne pochybnosti o výberovom konaní. Bratislava, 16. december 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
16. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(11)

Prezident Kiska vymenoval aj sudkyňu, ktorú predtým odmietol

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska v utorok vymenoval siedmich nových sudcov. Talár si oblečie aj Judita Gabonaiová-Hrenčuková, ktorú v auguste nevymenoval pre vážne pochybnosti o výberovom konaní. Súdna rada však v októbri rozhodla, že opätovne predloží prezidentovi návrh na jej vymenovanie za sudkyňu.

Kiska dlhšie zvažoval vymenovanie

“Po dlhšom zvažovaní som dnes (v utorok, pozn. red.) vymenoval všetkých sudcov, ktorých mi súdna rada doteraz navrhla a potvrdila, hoci moje pochybnosti ostávajú. V minulosti sa totiž opakovane vyskytli prípady pochybností okolo výsledkov výberových konaní aj okolo postupu súdnej rady pri posudzovaní kandidátov na sudcov,” vyhlásil Kiska v príhovore adresovanom novovymenovaným sudcom.

Hlava štátu tiež zdôraznila, že proces výberu sudcov musí byť dôkladný, transparentný a nespochybniteľný. “Dúfam, že súdnej rade sa podarí takéto pravidlá prijať,” dodal. Sudkyňu Juditu Gabonaiovú-Hrenčukovú pôvodne odmietol vymenovať z viacerých dôvodov. Kiskovi prekážalo, že neuspela v inom výberovom konaní, pracuje na okresnom súde, kde kandiduje, jej matka tam pôsobí dlhé roky ako sudkyňa a výberovú komisiu vymenoval predseda tohto súdu.

Pochybnosti podľa prezidenta vzbudzoval aj fakt, že kandidátka uspela až po ústnej časti výberového konania, v ktorom výrazne, ale bez možností akejkoľvek kontroly, uspela pred ostatnými uchádzačmi

Štyria sudcovia nepotrebujú previerku

Sudcami sa v utorok stali aj Stanislava Padúchová, ktorá bude pôsobiť na Okresnom súde Brezno, a Ľuboš Murgaš, ktorého pracoviskom bude súd vo Veľkom Krtíši. Obaja uspeli vo výberových konaniach ešte keď bola ministerkou spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Súdna rada však prezidentovi predložila návrh na ich vymenovanie až po tom, ako vo funkcii jej šéfa skončil Štefan Harabin. Kiska v utorok vymenoval aj Juraja Fujerika (Okresný súd Kežmarok), Tomáša Saraku (Kežmarok), Janu Smerekovú (Michalovce) a Andreja Radomského (Galanta). Títo štyria kandidáti uspeli vo výberových konaniach pred tohtoročným septembrom, keď do platnosti vstúpili legislatívne zmeny zavádzajúce previerky pre sudcov. Rada sa zhodla na tom, že títo kandidáti previerku nepotrebujú.

Odporúčané články

Prezident Kiska pokračoval v návšteve Izraela, Slovensko môže od partnera čerpať mnoho inšpirácii Podľa Krajniaka by mal prezident Kiska chodiť po Slovensku autom, Blaha ho ironicky navrhol na svätca

Témy

Diskusia

sami Ficovci priznali,že zákon nebude účinný,tak čo tu trepete ? mmmmmmm Som presvedčený, že na takýto výkon postačuje absolvent základnej školy a pritom žiaci, ktorí v našej republike absolvovali základnú, nerozumejú prečítanému textu! Takže, asi tak! Jednoducho, dobačovali sme! mmmmmmm Celý tento cirkus ja na grc a najhoršie na tom je to, že prezident otáča kabáty a pritom sa ani nezačervená!!!!!! Rastislav1_ To chceš vlastne napísať že by si tú funkciu zvládol aj ty. posorovateľ Čo doteraz Ander z Popradu urobil? Myslím štátnické. Hovie si v kresle a vykonáva činnosť, ktorú by zvládol aj mentálne poslabší občan.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Byvanie je hra

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Autolike.sk

Podnikam.sk

Dámskajazda

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...