Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hrencukova kiska
Prezident Kiska Juditu Gabonaiovú-Hrenčukovú (na snímke počas vymenovania) v auguste nevymenoval pre vážne pochybnosti o výberovom konaní. Bratislava, 16. december 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
16. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Prezident Kiska vymenoval aj sudkyňu, ktorú predtým odmietol

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska v utorok vymenoval siedmich nových sudcov. Talár si oblečie aj Judita Gabonaiová-Hrenčuková, ktorú v auguste nevymenoval pre vážne pochybnosti o výberovom konaní. Súdna rada však v októbri rozhodla, že opätovne predloží prezidentovi návrh na jej vymenovanie za sudkyňu.

Kiska dlhšie zvažoval vymenovanie

„Po dlhšom zvažovaní som dnes (v utorok, pozn. red.) vymenoval všetkých sudcov, ktorých mi súdna rada doteraz navrhla a potvrdila, hoci moje pochybnosti ostávajú. V minulosti sa totiž opakovane vyskytli prípady pochybností okolo výsledkov výberových konaní aj okolo postupu súdnej rady pri posudzovaní kandidátov na sudcov,“ vyhlásil Kiska v príhovore adresovanom novovymenovaným sudcom.

Hlava štátu tiež zdôraznila, že proces výberu sudcov musí byť dôkladný, transparentný a nespochybniteľný. „Dúfam, že súdnej rade sa podarí takéto pravidlá prijať,“ dodal. Sudkyňu Juditu Gabonaiovú-Hrenčukovú pôvodne odmietol vymenovať z viacerých dôvodov. Kiskovi prekážalo, že neuspela v inom výberovom konaní, pracuje na okresnom súde, kde kandiduje, jej matka tam pôsobí dlhé roky ako sudkyňa a výberovú komisiu vymenoval predseda tohto súdu.

Pochybnosti podľa prezidenta vzbudzoval aj fakt, že kandidátka uspela až po ústnej časti výberového konania, v ktorom výrazne, ale bez možností akejkoľvek kontroly, uspela pred ostatnými uchádzačmi

Štyria sudcovia nepotrebujú previerku

Sudcami sa v utorok stali aj Stanislava Padúchová, ktorá bude pôsobiť na Okresnom súde Brezno, a Ľuboš Murgaš, ktorého pracoviskom bude súd vo Veľkom Krtíši. Obaja uspeli vo výberových konaniach ešte keď bola ministerkou spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Súdna rada však prezidentovi predložila návrh na ich vymenovanie až po tom, ako vo funkcii jej šéfa skončil Štefan Harabin. Kiska v utorok vymenoval aj Juraja Fujerika (Okresný súd Kežmarok), Tomáša Saraku (Kežmarok), Janu Smerekovú (Michalovce) a Andreja Radomského (Galanta). Títo štyria kandidáti uspeli vo výberových konaniach pred tohtoročným septembrom, keď do platnosti vstúpili legislatívne zmeny zavádzajúce previerky pre sudcov. Rada sa zhodla na tom, že títo kandidáti previerku nepotrebujú.

Odporúčané články

Fico chce, aby Kiska zaplatil milión eur za cesty domov lietadlom Eurofondy sú len na dobu určitú, štát sa má podľa prezidenta Kisku viac podieľať na financovaní sociálnych služieb

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...