Aktualizované: Prezident Kiska vymenoval kandidátku Smeru-SD Sakovú za ministerku vnútra

Denisa Saková, Andrej Kiska
Prezident Andrej Kiska odovzdáva Denise Sakovej dekrét počas jej slávnostného vymenovania do funkcie ministerky vnútra. Bratislava, 26. apríl 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 26. apríla 11:15

BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska vo štvrtok slávnostne vymenoval Denisu Sakovú (Smer-SD) za novú ministerku vnútra. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva vnútra nahradila v kresle exministra Tomáša Druckera.

Podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) je Saková skúsená a je presvedčený o tom, že je to správny človek na správnom mieste. Pellegrini dodal, že Saková môže ihneď začať s prácou v rezorte, pretože ministerstvo aj pracovné prostredie dôkladne pozná.

„Želám pani Sakovej veľa šťastia v novej funkcii. Ja jej budem kedykoľvek nápomocný a verím, že sa do práce pustí okamžite, pretože rezort dobre pozná, pôsobila tu dlhé roky,“ uviedol dnes v Prezidentskom paláci Pellegrini.

Protest proti vymenovaniu Sakovej

Proti Sakovej vymenovaniu protestovali vo štvrtok aj zástupcovia občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko. Asi približne 20 ľudí chcelo Sakovej pripomenúť korupčné kauzy rezortu vnútra. Podľa Juraja Šeligu, jedného zo zástupcov iniciatívy, nie je Saková žiadnou zmenou na čele ministerstva vnútra.

„Chceme jej takto pripomenúť, že sme stále tu a nikam sa nechystáme. Tiež korupčné kauzy strany Smer, ktoré sa diali za jej pôsobenia na ministerstve. Pani Saková pracovala roky pod Robertom Kaliňákom a nie je žiadnou zmenou k lepšiemu,“ uviedol dnes Šeliga. Iniciatíva tiež v najbližších dňoch zváži svoj ďalší postup, nie sú vylúčené ani ďalšie protestné zhromaždenia.

Gašpar skončí vo funkcii k 31. máju

Denisa Saková vníma aj tento pohľad na svoju nomináciu, ale ako uviedla, aj verejnosť musí rešpektovať výsledky parlamentných demokratických volieb.

„Vnímam aj protestujúcich aj výhrady viacerých ľudí voči mojej osobe, ale strana Smer zvíťazila v parlamentných voľbách. Pán Pellegrini dostal poverenie na zostavenie vlády a je to jeho rozhodnutie. Chcem, aby ma ľudia hodnotili podľa mojej práce a nie podľa toho, s kým som pracovala,“ uviedla vo štvrtok Saková.

Nová ministerka už zvažuje niektoré mená na post dočasného prezidenta Policajného zboru SR, ako priblížila na štvrtkovom brífingu, spraví užšie výberové kolá a následne sa poradí o nominácii aj s predsedom vlády SR Pellegrinim. Súčasný prezident PZ Tibor Gašpar už dávnejšie ozrejmil, že zo svojej funkcie rezignuje k 31. máju 2018.

Kiska hovorí o premrhanej príležitosti

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska situáciu okolo novej ministerky vnútra už nechcel príliš komentovať, ešte v utorok jej nomináciu označil za premrhanú príležitosť.

„Nominácia štátnej tajomníčky ministerstva vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) na post ministerky rezortu je premrhaná príležitosť. Vládna väčšina nepochopila, čo sa po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej na Slovensku stalo. Touto nomináciou nedokázala vyslať presvedčivý signál, že to so snahou zabojovať o dôveru verejnosti myslí vážne,“ reagoval v utorok Kiska.

O Sakovej sa hovorí ako o pravej ruke Roberta Kaliňáka. Ten z funkcie odišiel po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej a následných protestoch, ktoré boli najväčšie od revolúcie v novembri ´89. Neskôr demisiu podal i samotný premiér Robert Fico. Vo vláde Petra Pellegriniho bol ministrom vnútra Tomáš Drucker. Na poste vydržal tri týždne, sám podal demisiu, ktorú podal do rúk prezidenta Kisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaDenisa SakováPeter PellegriniRobert KaliňákTibor GašparTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRVláda SR