Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: SITA

Aktualizované: Prezident Kiska vymenoval nových profesorov, apeloval na kvalitu školstva

  • aktualizované 4. decembra 2017 18:35

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska pondelok vymenoval 30 nových profesorov a profesoriek vysokých škôl. Informoval o tom Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

Nárast extrémizmu

„Som rád, že sa pri tomto slávnostnom ústavnom akte stretávame v období, keď už nemusíme viesť prudké polemiky o tom, že práve kvalita výchovy a vzdelávania v našich školách má zásadný podiel na tom, ako sa bude nášmu Slovensku v budúcnosti dariť. Ani nie pred mesiacom som zachytil výsledky jedného prieskumu, kde ľudia odpovedali veľmi jasne, že popri hrozbe teroristických útokov, rastúcej či prehlbujúcej sa sociálnej nerovnosti je práve úpadok nášho školstva to, čoho sa pre budúcnosť našej krajiny obávajú najviac,“ povedal Kiska novovymenovaným profesorom.

So vzdelávaním a výchovou súvisí aj nárast extrémizmu, nevraživosti a nenávisti. Oslabovanie hodnôt slobody a demokracie, rovnosti a spravodlivosti, princípov aktívneho občianstva a právneho štátu. A súvisí aj rastúca nespokojnosť s tým, že nevieme problémy našej krajiny riešiť dostatočne rýchlo, že nevieme ukázať našim občanom jasné, hmatateľné výsledky v takej dôležitej oblasti, ako je práve školstvo,“ povedal Kiska profesorom a pripomenul im aj výsledky meraní PISA či váhavosť, s akou sa narába s pôvodne reformným dokumentom Učiace sa Slovensko.

Priemernosť v školstve

Podľa Kisku v školstve, systéme výchovy a vzdelávania je jeden problém – priemernosť. „Nevieme pomôcť najslabším a len veľmi výnimočne vieme podporiť tých najschopnejších a talentovaných. Vieme, že máme dobré, možno výborné vysoké školy, alebo určite aspoň niektoré fakulty. Napriek tomu aj v týchto odboroch odchádzajú mladí ľudia do zahraničia a často sa nevracajú.“ uviedla hlava štátu.

„Myslím si, že tejto priemernosti by sme mali povedať dosť. A očakávam práve od Vás, panie profesorky, páni profesori, že aj Váš hlas bude jasno počuť. Že budete schopní pomenovať problémy, že budete hľadať riešenia a na ich presadení budete otvorení spolupráci s tými, ktorí sú za to politicky zodpovední,“ pokračoval prezident. Úlohu profesorov v tlaku na kvalitnejšie vzdelávanie, vedu a výskum na Slovensku vníma ako nenahraditeľnú.

VYMENOVANÍ PROFESORI

Ľubica Bartová – odvetvové a prierezové ekonomiky

Tadeusz Bąk – sociálna práca

Emília Beblavá – politológia

Martina Blašková – manažment

Josef Dohnal – cudzie jazyky a kultúry

Mária Dománková – materiály

Stanislav Ďuriš – metrológia

Jacek Dworzecki – ochrana osôb a majetku

Jaromír Feber – etika

Jana Frankovská – inžinierske konštrukcie a dopravné stavby

Tomáš Gábriš – teória a dejiny štátu a práva

Ľudovít Gašpar – vnútorné choroby

Miroslav Haviar – matematika

Tibor Hlavatý – vnútorné choroby

Ján Ilavský – krajinárstvo

Peter Jarčuška – vnútorné choroby

Peter Jusko – sociálna práca

Štefan Klein – dizajn

Jaromír Krško – všeobecná jazykoveda

Marian Kubliha – materiály

Vladimír Kutiš – aplikovaná mechanika

Andrej Mátel – sociálna veda

Renata Péčová – normálna a patologická fyziológia

Ivan Sekaj – kybernetika

Ján Sládeček – divadelné umenie

Ján Slota – výrobné technológie

Tomáš Svěrák – procesná technika

Štefan Stanko – vodné stavby

Viera Švihrová – verejné zdravotníctvo

Ján Ziman – fyzikálne inžinierstvo

Odporúčané články

Prezident Kiska vymenoval nových sudcov, je medzi nimi aj syn Štefana Harabina V krajských voľbách sme dali fašistom na frak, povedal Kiska na seminári o holokauste a extrémizme

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.