Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PREZIDENT: Menovanie sudcov
Prezident SR Andrej Kiska . Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
4. decembra 2017 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Prezident Kiska vymenoval nových sudcov, je medzi nimi aj syn Štefana Harabina

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenské súdnictvo posilní 40 nových sudcov. Prvých 20 vymenoval prezident Andrej Kiska v pondelok dopoludnia, ďalších 20 čaká na menovanie v pondelok popoludní.

Ako pri slávnostnom akte Kiska zdôraznil, „od každého z nich závisí, čo sloboda a demokratické princípy, ale aj rovnosť a spravodlivosť znamenajú a budú znamenať. Akým obsahom ich svojimi rozhodnutiami budú napĺňať“.

Novým sudcom pripomenul, že od každého ich rozhodnutia bude závisieť, aké účinné budú na Slovensku princípy právneho štátu. „Bez fungujúceho a efektívneho právneho štátu neexistuje dôvera v schopnosť štátu riešiť spory či spravodlivo trestať porušovanie pravidiel,“ podčiarkol Kiska.

Vymenoval aj Branislava Harabina

Od tejto chvíle budete pod dohľadom verejnosti a s vaším konaním a správaním sa aj mimo priameho výkonu súdnictva začnú spájať očakávania, uviedol prezident pred novovymenovanými sudcami. Stál medzi nimi aj syn Štefana Harabina – Branislav, ktorého prezident vymenoval za sudcu Okresného súdu Bratislava I.

Jeho otec pritom čelí kritike a aj disciplinárnym návrhom za svoje vyjadrenia, či už na adresu prezidenta alebo aj predsedníčky Najvyššieho súdu SR Daniely Švecovej.

Branislav Harabin pre médiá po menovaní uviedol, že etika by mala byť súčasťou sudcu nejakým spôsobom od výchovy. Podľa neho je otázka názoru, ako sa sudca môže verejne vyjadrovať. Aj sudca je občan SR a má právo na svoj názor, ak ho vie podložiť. Ak niekto s vysloveným názorom nesúhlasí, sú tu kompetentné orgány a tie nech to riešia, dodal.

Vyzval k odvážnym rozhodnutiam

Medzi sudcami bola aj dvojica sudcov, ktorí posilnia Okresný súd v Spišskej Novej Vsi. Tí úspešne prešli celým výberovým konaním a až na záver v apríli prezidentská kancelária upozornila na nezákonné zloženie ich výberovej komisie. Bol do nej vymenovaný namiesto člena zvoleného Súdnou radou SR člen vymenovaný ministrom spravodlivosti.

Hovorca prezidenta Roman Krpelan v pondelok pre agentúru SITA uviedol, že prezident preskúmal návrh Súdnej rady SR na vymenovania sudcov a vzhľadom na to, že boli odstránené zákonné nedostatky a sudcovia prešli opätovným výberovým konaním na podnet Súdnej rady SR, prezident sudcov vymenoval.

Hlava štátu v príhovore ďalej zdôraznila, že očakáva tak ako celá spoločnosť, že rozhodnutia týchto sudcov budú zákonné, spravodlivé, čitateľné, zrozumiteľné a v rovnakej alebo podobnej situácii aj predvídateľné. Vyzval ich, aby boli aj odvážne – ak si to významné okolnosti alebo verejný záujem vyžiadajú.

Kiska zároveň v príhovore zdôraznil, že za dôležité považuje aj to, ako sú pripravení vecne, slušne a trpezlivo komunikovať s verejnosťou. „Svoje rozhodnutia musíte vedieť zdôvodniť, vysvetliť, a najmä obhájiť kvalitou argumentov, a na nich postavenej autorite práva,“ dodal novým sudcom.

Odporúčané články

V krajských voľbách sme dali fašistom na frak, povedal Kiska na seminári o holokauste a extrémizme Kiska je najdôveryhodnejším politikom, Fico sa v rebríčku prepadol a je pred ním aj Kollár

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...