Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Návšteva prezidenta Andreja Kisku v USA
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prezident SR Andrej Kiska sa stretol aj s americkým prezidentom Barackom Obamom a jeho manželkou Michelle Obamovou. Foto: facebook.com/AndrejKiska
25. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Prezident Kiska vystúpil na pôde OSN, stretol sa aj s Obamom

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Organizácia Spojených národov (OSN) musí byť autoritou, ktorá dokáže definovať a riešiť konflikty a problémy, ako aj im predchádzať. Vo svojom štvrtkovom prejave vo všeobecnej rozprave 69. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN to zdôraznil slovenský prezident Andrej Kiska. „Ako Organizácia Spojených národov by sme sa nemali vzdávať myšlienky, že sme svedomím sveta,“ apeloval na Valné zhromaždenie prezident Kiska.

„Spoločne by sme mali presvedčiť ľudí na celom svete, že chránime medzinárodné normy a princípy, na ktorých stavia OSN. Ak sa nám to nepodarí na pôde OSN, nebudeme môcť poskytnúť ľudstvu záruku, že totalita, bezprávie, beztrestnosť a nemorálnosť nemôžu zvíťaziť,“ konštatovala slovenská hlava štátu na pôde OSN. Príhovor poskytlo agentúre SITA Tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.

Obrazom: Návšteva prezidenta Andreja Kisku v USA

Musíme rešpektovať územnú celistvosť Ukrajiny

Návšteva prezidenta Andreja Kisku v USA
Foto: SITA/AP
Vo svojom príhovore tiež prezident pripomenul, že počas uplynulých siedmich desaťročí sa v spolupráci medzi národmi dosiahol veľký pokrok a OSN zohrala v tejto oblasti dôležitú úlohu. „Verili sme, že počet konfliktov sa bude postupne znižovať súbežne s dospievaním a vývojom našej civilizácie. Dnes je však realita opačná. Nestabilita sa dokonca stáva novým „statusom quo“. Nestabilita, chudoba, násilie a nenávisť sú živnou pôdou pre ďalšiu nestabilitu a katalyzátorom terorizmu. A terorizmus predstavuje hrozbu, voči ktorej nie je nikto imúnny,“ uviedol prezident.

Hlava štátu zdôraznila, že Slovensko striktne odsudzuje narušenie územnej integrity akéhokoľvek štátu. „Tento princíp je základnou črtou našej zahraničnej politiky a tvorí pilier stability geopolitickej architektúry. V dodržiavaní tohto princípu sme dôslední, a nebude to inak ani v prípade anektovania Krymu,“ uviedol prezident.

Podľa prezidenta sa udržateľný mier na Ukrajine dá dosiahnuť len prostredníctvom dialógu a diplomatického riešenia konfliktu s účasťou Ruska. Podľa Kisku musíme rešpektovať územnú celistvosť Ukrajiny a výsostné právo jej obyvateľov rozhodovať o svojom osude slobodne a nezávisle. Organizácia spojených národov zohráva v tomto ohľade podľa neho kľúčovú úlohu.

Vzostup Islamského štátu zatienil úsilie OSN v Iraku

„To, čo Ukrajina dnes potrebuje, je obnovenie mieru a stability, implementácia reforiem, ako aj uistenie o zárukách, že jej územie je nedotknuteľné. Slovensko je pripravené zúčastniť sa na tomto procese,“ zdôraznila slovenská hlava štátu.

Pred rokom sme si podľa Kisku nevedeli predstaviť náhly vzostup Islamského štátu (ISIL), ktorý sa v krátkom čase stal globálnou hrozbou. Zatienil podľa neho aj dlhodobé úsilie medzinárodného spoločenstva v Iraku. „Úlohou celého globálneho spoločenstva je konať s cieľom zastaviť utrpenie nevinných obetí násilia a chrániť deti a ženy. Dnes musíme byť v Iraku jednotní a zabrániť ISIL, aby sa udržal na okupovanom území a skonsolidoval si na ňom svoju vojenskú a ekonomickú moc,“ uviedol prezident.

Andrej Kiska pripomenul, že Slovensko má vlastnú skúsenosť s prechodom z totalitného režimu na demokraciu, a preto podporuje vytváranie podmienok pre udržateľný mier. Slovensko podľa neho presadzuje reformu bezpečnostného sektora ako jedného z kľúčových faktorov úspešného mierového vývoja v postkonfliktných oblastiach, ako aj v štátoch, v ktorých práve prebieha zmena režimu na demokraciu.

Návšteva prezidenta Andreja Kisku v USA
Foto: SITA/MZVaEZ SR

Hovoril aj o Afganistane

Podľa Kisku len stabilizované bezpečnostné zložky, ako sú ozbrojené sily a policajné zbory, môžu dobre plniť svoje povinnosti v oblasti ochrany občanov, dodržiavania ľudských práv a ochrany zraniteľných skupín obyvateľstva, vrátane žien a dievčat.

Kiska v príhovore hovoril aj o Afganistane. „Slovenská republika si aktívne plní svoje záväzky voči Afganistanu. Misiu OSN v Afganistane viedol slovenský diplomat. Sme presvedčení, že po nedávnych prezidentských voľbách noví lídri Afganistanu dokážu vytvoriť podmienky na dosiahnutie celonárodnej a celospoločenskej jednoty a ďalej pokračovať v podporovaní medzinárodnej pomoci,“ konštatovala na pôde OSN hlava štátu.

K otázke odzbrojenia prezident uviedol, že je dôležité pre elimináciu potenciálnych zdrojov napätia a konfliktov. Podpísanie zmluvy o obchode so zbraňami v uplynulom roku predstavovalo podľa neho významný krok smerom k zavedeniu spoločných právnych noriem v oblasti regulovania a monitorovania medzinárodného obchodu s konvenčnými zbraňami.

Slovenská republika bola jednou z prvých 50 krajín, ktoré túto zmluvu ratifikovali. „Veríme, že jej realizáciou sa prispeje k eliminácii rizík spojených s nezákonným obchodovaním so zbraňami a k posilneniu bezpečnosti v globálnom meradle,“ zdôraznil Kiska.

Odporúčané články

Kiska navrhol, aby krajiny V4 otvorili v USA Vyšehradský dom Hovorca prezidenta Kisku po štvrťroku končí vo funkcii

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...