Prezident kondoloval na poľskej ambasáde

Gašparovič
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Poľský národ prežil v histórii veľa tragédií, žiadna z nich by sa už nemala opakovať, vyhlásil dnes predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) po tom, čo sa podpísal do kondolenčnej knihy na Poľskom veľvyslanectve. Súcit s obeťami sobotňajšej leteckej tragédie, pri ktorej zahynula poľská intelektuálna elita, prišli na zastupiteľský úrad vysloviť aj prezident Ivan Gašparovič s manželkou či opoziční politici Mikuláš Dzurinda a Iveta Radičová z SDKÚ-DS. „Nech sa to nikdy nezopakuje žiadnemu národu,“ vyslovil prianie Pavol Paška.

Politici sa zhodujú, že na podobnú tragédiu, kde štátny smútok prekročil hranice jednej krajiny, si Európa nepamätá. Viacero štátov vrátane Slovenska vyhlási štátny smútok v deň pohrebu poľského prezidenta Lecha Kaczyńského. Ten by sa mal s najväčšou pravdepodobnosťou konať v sobotu 17. apríla. Jeden a viacdňový smútok bude napríklad v Česku, Rusku, Litve, Maďarsku a Ukrajine. „Pamätám si tragédie viacerých politikov, aj politikov na medzinárodnej úrovni v rámci OSN, keď havarovali lietadlami, ale takýto súcit, také cítenie s tým druhým v takomto rozmere si ozaj nepamätám,“ uviedol prezident Gašparovič. Dodal, že pre Poľsko je to v týchto aj historických časoch v Katyni veľmi tvrdá skúška i do budúcnosti.

„Sú veci medzi zemou a nebom, keď človeku zastane rozum a pomaly aj srdce. V sobotu dopoludnia, ako keby sa zastavil celý svet,“ povedal na Poľskom veľvyslanectve Dzurinda. Myslí si, že slovenská vláda ako aj vlády okolitých krajín urobili správne, keď vyhlásia štátny smútok. „Niet ani slov, ani dostatok vyjadrenia ľútosti a zármutku, ale hlavne súcitu so všetkými, ktorí zostali,“ konštatovala Radičová.

Poľsko postihla tragédia v sobotu ráno. Vládny špeciál Tupolev Tu-154 sa zrútil počas pristávania na letisku Severnyj pri meste Smolensk na západe Ruska. Nehodu nikto neprežil. Kaczyński bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na pietnej spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry viac ako 22-tisíc dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD. Spolu s hlavou štátu zahynula aj jeho manželka Maria. Dokopy prišlo o život 96 ľudí, Poľsko stratilo prakticky celé armádne velenie i časť prezidentskej kancelárie.

Medzi obeťami sú viacerí poprední predstavitelia verejného, politického a cirkevného života – bývalý poľský prezident Ryszard Kaczorowski, guvernér poľskej národnej banky Slawomir Skrzypek, bývalý minister obrany a prezidentský kandidát Jerzy Szmajdzinski, verejný ochranca práv Janusz Kochanowski, vicemaršálek Sejmu Poľskej republiky Jerzego Szmajdzinski, predseda strany Právo a spravodlivosť Przemysław Gosiewski, predseda Poľského olympijského výboru Piotr Nurowski, ďalej dvanásť poslancov, dvaja senátori a veteráni druhej svetovej vojny.

Slovensko v sobotu spustilo prezidentskú štandardu na Prezidentskom paláci na pol žrde. V deň pohrebu prezidenta Poľskej republiky vyhlásime štátny smútok.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičIveta RadičováMikuláš DzurindaPavol PaškaSlawomir Skrzypek