Prezident Kováčik hovoril o výbušnej povahe trénera Kozáka

Zraz v Senci
Tréner futbalovej reprezentácie SR Ján Kozák na TB pred medzištátnym prípravným stretnutím s Rumunskom. Senec, 11. august 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik si pochvaľuje doterajšiu trojmesačnú spoluprácu s trénerom reprezentácie Jánom Kozákom.

„Je to obrovský odborník s veľkým prehľadom a nadhľadom, čo je vo futbale veľmi dôležité a potrebné,“ uviedol v rozhovore pre denník SME Ján Kováčik.

Prvý muž slovenského futbalu sa neobával výbušnej, búrlivej povahy J. Kozáka z minulosti, keď si často neudržal nervy na uzde. Momentálne však pôsobí veľmi pokojne, priateľsky.

„Nie, na to ho poznám dosť dobre. Očakával som, že to bude vyzerať takto.“ Na otázku, či má kormidelník zakotvené v zmluve, že keď sa neovládne, môže byť potrestaný, J. Kováčik poznamenal: „Nijaká taká klauzula tam nie je. Nikdy by som si také niečo nedovolil – z úcty k jeho ľudským i trénerským kvalitám.“

Tréner Kozák použil aj Miroslava Stocha

Päťdesiatdeväťročný rodák z Matejoviec nad Hornádom sa stal koučom A-tímu SR 2. júla a s vedením SFZ sa dohodol na kontrakte do 30. novembra 2015.

Slovensko - Lichtenštajnsko
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Kozák dosiaľ viedol národné mužstvo v troch dueloch a má vyrovnanú bilanciu (1 – 1 – 1, skóre 3:3): v augustovom prípravnom dueli v Rumunsku sa zrodila remíza (1:1), v septembri futbalisti SR najskôr zdolali v Zenici domácu Bosnu a Hercegovinu 1:0 a potom v Žiline – tiež v kvalifikácii MS 2014 – podľahli tomu istému súperovi 1:2.

Štvrtý duel v pozícii šéfa realizačného tímu absolvuje v piatkovom kvalifikačnom dueli v Pireu proti domácemu Grécku, jeho zverenci však už nemajú ani teoretickú šancu postúpiť na svetový šampionát do Brazílie.

V kádri sa opäť, ale premiérovo pod Kozákovým vedením, objavil Miroslav Stoch, v predchádzajúcom období pútajúci pozornosť skôr škandálmi.

„Privítal som to, je to trénerova voľba. Ján Kozák je dostatočne veľký profesionál, vie, prečo to urobil práve teraz. Zatiaľ všetky kroky, ktoré tréner urobil, máme prediskutované. Nemám dôvod o nich pochybovať,“ vyjadril Ján Kováčik súhlasné stanovisko aj na margo nominácie 23-ročného krídelníka Stocha.

Remíza vo Vaduze „odrovnala“ extrénerov

Dlhoročný tréner Košíc Ján Kozák nahradil na poste kormidelníka slovenskej futbalovej reprezentácie duo rovnocenných hlavných koučov Stanislava Grigu a Michala Hippa, ktorých odvolali členovia výkonného výboru SFZ 13. júna 2013.

Slováci sa pripravujú na Lichtenštajnsko
Foto: SITA/Marián Peiger

Pre spomenutý tandem sa stala osudnou prekvapujúca remíza vo Vaduze s Lichtenštajnskom (1:1), v ktorom slovenskí futbalisti okrem výsledku sklamali aj herne a takmer definitívne prišli o možnosť predstaviť sa na budúcoročnom svetovom šampionáte v Brazílii.

Mnohí vedeniu SFZ na čele s J. Kováčikom vraj vyčítali, že vymenovanie Grigu a Hippa za dvoch rovnocenných trénerov bolo chybným krokom.

„Preferoval som Jána Kozáka, ale nenašiel som vtedy podporu, čo moji kolegovia vedia. Griga bol v tom období niekoľko rokov za sebou najlepší tréner. A vtedy povedal, že si to vie predstaviť iba za podmienky tandemu s Hippom. Rešpektovali sme to,“ reagoval pre denník SME prezident Slovenského futbalového zväzu.

Zdá sa, že Kozák má u hráčov väčší rešpekt ako predchádzajúci tréneri Griga a Hipp. „To je otázka na hráčov, aj keď to, samozrejme, sledujem. Jeho prirodzená autorita je obrovská. Atmosféra na zrazoch je iná ako predtým,“ dodal Ján Kováčik.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KováčikJán KozákJán Kozák st.Miroslav Stoch
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia